ATLAS DRZEW POLSKI - publikacja na podstawie niniejszej strony
ATLAS DRZEW POLSKI - wydanie 2
Ostatnia
modyfikacja:
2019-01-04
Systematyka:
ROŚLINY / NACZYNIOWE / NASIENNE / NAGONASIENNE / IGLASTE / CYPRYSOWCE /
CYPRYŚNIKOWATE / Cypryśnik - Sekwoja - Mamutowiec - Metasekwoja - ...
Licznik odwiedzin:
RODZAJ
Metasekwoja
(Metasequoia)
ang. Dawn Redwood
Zawiera:
tylko 1 gatunek
w tym rodzimych w Polsce:
0
Cechy charakterystyczne:
 
Ciekawostki:
 

█ Zapraszam na swoją nową stronę Rejestr Polskich Drzew Pomnikowych (https://www.rpdp.hostingasp.pl), na której znajdą Państwo najbardziej aktualne dane dotyczące rekordowych drzew w Polsce. Strona ma charakter otwarty - każdy może się zarejestrować i po zalogowaniu dodawać do bazy "swoje" drzewa wraz z ich pomiarami oraz zdjęciami. Bez zalogowania program pracuje w trybie "tylko odczyt" - dodawanie wpisów (także ich modyfikacja i usuwanie) nie jest możliwe, jednak bez przeszkód można przeglądać zgromadzone w bazie dane.

Monotypowy rodzaj zawierający tylko jeden żyjący gatunek - reliktową, określaną mianem żywej skamieliny metasekwoję chińską. Inne podobne rośliny swój szczyt rozwoju przeżywały w erze mezozoicznej. W trzeciorzędzie wszystkie one, za wyjątkiem metasekwoi chińskiej, wyginęły.

  Systematyka 

Rodzaj metasekwoja obejmuje tylko jeden żyjący obecnie gatunek - metasekwoję chińską (M. glyptostroboides). Inne gatunki są znane jedynie z wykopalisk.

  Gatunki szczegółowo opisane w serwisie 

Metasekwoja chińska Kiedy w 1944 roku chiński leśnik Zhan Wang po raz pierwszy patrzył na rosnącą w dolinie Shui-hsa-pa1 metasekwoję chińską, z pewnością nie wyobrażał sobie jak niezwykłą roślinę ma przed sobą. Drzewo to, opisane zaledwie 3 lata wcześniej przez Shigeru Miki na podstawie trzeciorzędowych skamieniałości, było do tej pory uważane za wymarłe od około 20 milionów lat! Był to zatem jeden z tych nielicznych przypadków, w których żyjące osobniki danego gatunku odkryto później niż ich kopalne szczątki. Drzewo zostało szczegółowo opisane w 1948 r., a już rok później jego nasiona trafiły do Polski. Wysiano je w ogrodach botanicznych w Krakowie, Warszawie i Kórniku. Siewki, które wykiełkowały z tych nasion są dziś pięknymi drzewami i można je podziwiać w wymienionych ogrodach. Co ciekawe, wspomniana podróż nasion do Polski w 1949 r. stanowiła swojego rodzaju symboliczny powrót po latach. Jak się bowiem okazuje, metasekwoje... już kiedyś rosły w Polsce. No, może nie dokładnie w Polsce, a na terenie dzisiejszej Polski, bo 60 milionów lat temu nasz kraj jeszcze nie istniał :)
Więcej informacji...

Cechy rodzaju zawierającego tylko jeden gatunek są oczywiście tożsame z cechami tego gatunku. Zamiast zatem wyliczać je tutaj, zapraszamy na stronę ze szczegółowym opisem metasekwoi chińskiej.