ATLAS DRZEW POLSKI - publikacja na podstawie niniejszej strony
ATLAS DRZEW POLSKI - wydanie 2
Ostatnia
modyfikacja:
2013-06-30
Systematyka:
ROŚLINY / NACZYNIOWE / NASIENNE / NAGONASIENNE / IGLASTE / SOSNOWCE - ARAUKARIOWCE - CISOWCE - CYPRYSOWCE - SOŚNICOWCE - ZASTRZALINOWCE - ...
Licznik odwiedzin:
RZĄD
CYPRYSOWCE
(CUPRESSALES)
Zawiera:
130-150 gatunków
w tym rodzimych w Polsce:
2
Cechy charakterystyczne:
Patrz rodziny cyprysowatych i cypryśnikowatych.
 

█ Zapraszam na swoją nową stronę Rejestr Polskich Drzew Pomnikowych (https://www.rpdp.hostingasp.pl), na której znajdą Państwo najbardziej aktualne dane dotyczące rekordowych drzew w Polsce. Strona ma charakter otwarty - każdy może się zarejestrować i po zalogowaniu dodawać do bazy "swoje" drzewa wraz z ich pomiarami oraz zdjęciami. Bez zalogowania program pracuje w trybie "tylko odczyt" - dodawanie wpisów (także ich modyfikacja i usuwanie) nie jest możliwe, jednak bez przeszkód można przeglądać zgromadzone w bazie dane.

  Systematyka 

Jeden z trzech najliczniejszych (po sosnowcach i zastrzalinowcach) rzędów wchodzących w skład klasy iglastych (Pinopsida, Coniferopsida). Liczny gatunkowo i i bardzo różnorodny pod względem cech morfologicznych obejmuje dwie rodziny: cyprysowatych (Cupressaceae) i cypryśnikowatych (Taxodiceae), w tym 28 rodzajów i 130-150 gatunków.
█ System APG II likwiduje rząd cyprysowców (Cupressales), umieszczając jego rodziny w rzędzie sosnowców (Pinales). Podobna operacja dotyczy wszystkich pozostałych rzędów klasy iglastych; w systemie APG II sosnowce są zatem jedynym rzędem zawierającym żyjące dziś drzewa i krzewy iglaste.

Pozostałe informacje - patrz rodziny cyprysowatych (Cupressaceae) i cypryśnikowatych (Taxodiaceae).