ATLAS DRZEW POLSKI - publikacja na podstawie niniejszej strony
ATLAS DRZEW POLSKI - wydanie 2
Ostatnia
modyfikacja:
2013-06-30
Systematyka:
ROŚLINY / NACZYNIOWE / NASIENNE / OKRYTONASIENNE / (ROSOPSIDA) / LESZCZYNOWCE / LESZCZYNOWATE - BRZOZOWATE - (STYLOCERATACEAE) - (TICODENDRACEAE)
Licznik odwiedzin:
RODZINA
(STYLOCERATACEAE)
Zawiera:
ok. 30 gatunków
w tym rodzimych w Polsce:
1
Rodzaje:
Grab (Carpinus)
...


█ Zapraszam na swoją nową stronę Rejestr Polskich Drzew Pomnikowych (https://www.rpdp.hostingasp.pl), na której znajdą Państwo najbardziej aktualne dane dotyczące rekordowych drzew w Polsce. Strona ma charakter otwarty - każdy może się zarejestrować i po zalogowaniu dodawać do bazy "swoje" drzewa wraz z ich pomiarami oraz zdjęciami. Bez zalogowania program pracuje w trybie "tylko odczyt" - dodawanie wpisów (także ich modyfikacja i usuwanie) nie jest możliwe, jednak bez przeszkód można przeglądać zgromadzone w bazie dane.


  Systematyka 

Niewielka rodzina rzędu leszczynowców (Corylales), wyodrębniona z rodziny leszczynowatych (Corylaceae). Obejmuje 2 rodzaje, w tym około 30 gatunków.
█ W systemie APG II gatunki rodziny Stylocerataceae zostają włączone do rodziny brzozowatych (Betulaceae), która zostaje przeniesiona do rzędu bukowców (Fagales) (rodzina Stylocerataceae, podobnie jak cały rząd leszczynowców znikają).


  Główni przedstawiciele i ich cechy morfologiczne

Rodzina Stylocerataceae obejmuje wyłącznie rośliny o zdrewniałych łodygach - drzewa i krzewy liściaste. W Polsce jej jedynym rodzimym przedstawicielem jest grab pospolity (Carpinus betulus).

Pozostałe informacje - patrz grab pospolity.

Grab pospolity Grab pospolity - kora Grab pospolity - liście
Grab pospolity - kwiaty męskie Grab pospolity - owoce
Jedynym występującym naturalnie w Polsce przedstawicielem rodziny Stylocerataceae
jest grab pospolity (naz dj. pokrój, kora, liść, kotki męskie i owocostan).