ATLAS DRZEW POLSKI - publikacja na podstawie niniejszej strony
ATLAS DRZEW POLSKI - wydanie 2
Ostatnia
modyfikacja:
2019-01-04
Systematyka:
ROŚLINY / NACZYNIOWE / NASIENNE / OKRYTONASIENNE / (ROSOPSIDA) / WIERZBOWCE /
WIERZBOWATE / Wierzba / biała - krucha - babilońska - płacząca - iwa - wiciowa - purpurowa - ...
Licznik odwiedzin:
Roślina o właściwościach leczniczych
Roślina (bardzo) światłolubna Roślina (bardzo) higrolubna Roślina (bardzo) mrozoodporna
GATUNEK
Wierzba płacząca
(Salix x sepulcralis 'Chrysocoma')
inne nazwy: wierzba nagrobna, wierzba żałobna
Podobne gatunki:
Wierzba babilońska
Mieszaniec
gat. rodzimego
z obcym
Drzewo liściaste
zrzucające liście
na zimę
Pokrój szeroki, "płaczący"
H: 20(-25)m
Φ: 1-1.5(1.75)m
Tempo wzrostu:
bardzo duże
Biotop:
- brak -
Kwiaty:
1-p., owadop.
IV-V
Dekor.:
pokrój!!!, pędy!!!, jesienne liście!!
Wierzba płacząca
Cechy charakterystyczne:
♦ Duże drzewo o "płaczącym" pokroju
z szeroką koroną i bardzo długimi
(do kilku metrów!), wiotkimi gałązkami
luźno zwisającymi niemal do samej ziemi.
♦ Zwisające gałązki mają intensywnie żółty kolor (cecha doskonale widoczna
w stanie bezlistnym). Wiosną korona żółtozielona także ze względu
na barwę kwiatostanów.
Liście drobne, wąskolancetowate, rozwijające się jako jedne z pierwszych na wiosnę i opadające na jesieni jako jedne z ostatnich.
 
Ciekawostki:
♦ Wierzba płacząca jest jedną z bardzo niewielu wierzb, których osobniki mogą posiadać kwiaty zarówno męskie, jak i żeńskie (i to w tym samym kwiatostanie!).
 

█ Zapraszam na swoją nową stronę Rejestr Polskich Drzew Pomnikowych (https://www.rpdp.hostingasp.pl), na której znajdą Państwo najbardziej aktualne dane dotyczące rekordowych drzew w Polsce. Strona ma charakter otwarty - każdy może się zarejestrować i po zalogowaniu dodawać do bazy "swoje" drzewa wraz z ich pomiarami oraz zdjęciami. Bez zalogowania program pracuje w trybie "tylko odczyt" - dodawanie wpisów (także ich modyfikacja i usuwanie) nie jest możliwe, jednak bez przeszkód można przeglądać zgromadzone w bazie dane.

Czy jest ktoś, kto nie wie jak wygląda wierzba płacząca? Pytanie raczej retoryczne; zna ją przysłowiowe każde dziecko! Swoją wielką popularność drzewo to zawdzięcza przede wszystkim niezwykle charakterystycznemu, "płaczącemu" pokrojowi, czyniącemu je jednym z najbardziej efektownych dużych drzew ozdobnych w Polsce. Ten wyjątkowo malowniczy pokrój nadają wierzbie płaczącej bardzo długie (bo mierzące nawet kilka metrów!), cienkie i wiotkie gałązki luźno zwisające niemal do samej ziemi. W sezonie wegetacyjnym są one gęsto pokryte drobnymi, lancetowatymi liśćmi budującymi pełną sylwetkę drzewa, w okresie bezlistnym natomiast zachwycają swoim błyszczącym, złocistożółtym kolorem. Wspominając o liściach, warto podkreślić jeszcze jedną cechę dekoracyjną wierzby płaczącej - taką mianowicie, że drzewo to należy do najwcześniej wykształcających liście na wiosnę i równocześnie najpóźniej je tracących. Tak więc zarówno w okresie rozwoju liści jak i ich opadania, a więc w czasie gdy większość innych drzew jest jeszcze/już pozbawiona ulistnienia, liście wierzby płaczącej cieszą wzrok swoimi jaskrawymi kolorami. Wiosną są one soczyście jasnozielone, późną jesienią natomiast przybierają słoneczną, złocistożółtą barwę.


  Systematyka 

Wierzba płacząca (Salix xsepulcralis Simonk. 'Chrysocoma' = Salix alba 'Tristis' hort. = Salix chrysocoma Dode) to mieszaniec żółtokorej, płaczącej odmiany europejskiej wierzby białej (S. alba 'Vitellina') z odmianą płaczącą pochodzącej z Chin, nieodpornej na nasze zimy wierzby babilońskiej (S. babylonica 'Babylon'). Gatunek ten został pierwszy raz opisany pod koniec XIX w. Poza formą typową, są w Polsce uprawiane dwie karłowate odmiany wierzby płaczącej: 'Crispa' (odmiana o bardzo mocno poskręcanych liściach) i 'Tortuosa' (odmiana o spiralnie poskręcanych pędach).
█ Wierzby płaczącej nie należy mylić z także uprawianymi u nas, choć rzadziej, dwoma podobnymi drzewami: żółtokorą odmianą płaczącą wierzby białej S. alba 'Vitellina' (bedącą jednym z taksonów rodzicielskich wierzby płaczącej) oraz wierzbą zwisającą S. xpendulina (mieszaniec drugiego rodzica wierzby płaczącej, tj. wierzby babilońskiej, z wierzbą kruchą). W odróżnieniu od wierzby płaczącej, białawe od spodu liście S. alba 'Vitellina' są obustronnie jedwabiście owłosione. Z kolei S. xpendulina różni się od poprzednich dwóch gatunków zielonkawymi lub brązowymi pędami (wobec żółtych pędów wierzby płaczącej i odmiany zwisającej wierzby białej), nieco dłuższymi, szerokoklinowatymi lub zaokrąglonymi u nasady, szarozielonymi od spodu, obustronnie nagimi liśćmi oraz monotonnie zieloną koroną, pozbawioną żółtego koloru nawet w czasie kwitnienia. Brak żółtego koloru wierzby zwisającej jest powodowany z jednej strony innego koloru pędami, z drugiej - przewagą kwiatostanów żeńskich (które są też szersze - do 9mm szerokości).

  Występowanie

Zasięg. Drzewo sadzone na całym świecie (głównie w Europie i Azji) na obszarach o umiarkowanym klimacie. Biotop. Brak. Preferencje. Gatunek tolerancyjny wobec rodzaju podłoża, preferujący jednak gleby wilgotne do mokrych i niezacienione miejsca. Długość życia i tempo wzrostu. Drzewo krótkowieczne, bardzo szybko rosnące. █ Wg słynnego przewodnika autorstwa C. Pacyniaka z 1992 r., najstarsza (i najgrubsza) w Polsce wierzba płacząca rośnie w Sobieszowie (obecnie dzielnica Jeleniej Góry) w woj. dolnośląskim i liczy ponad 185 lat (dane na 2014 r.). Wątpliwe jednak czy drzewo to nadal istnieje.

  Zastosowanie

Bardzo popularna roślina ozdobna. Wymaga dużo miejsca, najlepiej sadzić w parkach, nad rzekami i zbiornikami wodnymi.

Wierzba płacząca - pokrój
Wierzba płacząca to jedno z najatrakcyjniejszych pokrojowo drzew ozdobnych.
Szczególnie pięknie prezentuje się pochylona nad lustrem wody.

  Pokrój / Korzenie

Okazałe drzewo liściaste o bardzo charakterystycznym, "płaczącym" pokroju.
Rozmiary. Wysokość 20(-25)m. Średnica pnia 1-1.5(1.75)m.
█ Wg słynnego przewodnika autorstwa C. Pacyniaka z 1992 r., najgrubsza (i najstarsza) w Polsce wierzba płacząca rośnie w Sobieszowie (obecnie dzielnica Jeleniej Góry) w woj. dolnośląskim. Przy wysokości ok. 25m mierzy ona w obwodzie 5.40m (φ 1.72m). Wątpliwe jednak czy drzewo to nadal istnieje.
Szczegóły pokroju. Pień dość gruby, przeważnie pojedynczy, niżej lub wyżej rozwidlony na konary. Korona (bardzo) szeroka (czasem podobnej szerokości jak wysokość drzewa!), kopulasta, konary początkowo lekko wzniesione, potem stopniowo przewisające. Gałązki bardzo długie (nawet do 5m!), wiotkie, luźno pionowo zwisające (dolne często do samej ziemi).
System korzeniowy płytki i bardzo szeroki (o zasięgu nawet ponad 20m!), dosyć agresywny - może uszkadzać fundamenty budynków (zalecana odległość sadzenia od domu to co najmniej 5m).

Wierzba płacząca to okazałe drzewo liściaste o dość grubym pniu i szerokokopulastej, "płaczącej" koronie.
Jej znakiem firmowym są bardzo długie i cienkie gałązki, zwisające pionowo niemal do samej ziemi.
Wierzba płacząca - pokrój Wierzba płacząca - pokrój Wierzba płacząca - pokrój
Wierzba płacząca - pokrój Wierzba płacząca - pokrój
Niektóre drzewa wierzby płaczącej wykształcają wyjątkowo szeroką koronę, co dodatkowo uwydatnia ich malowniczy pokrój.

  Kora / Pędy i pąki

Kora brunatnoszara, głęboko podłużnie bruzdowana. Młode pędy i gałązki niezwykle dekoracyjne - bardzo długie, luźno zwisające, jaskrawo złocistożółte, nagie, wetknięte w ziemię łatwo się ukorzeniają (jedna z form rozmnażania wegetatywnego). Pąki siedzące, wąskie i ostro zakończone, ściśle przylegające do pędu, żółtobrązowe, nagie.

Wierzba płacząca - kora
Głęboko spękana kora na starych pniach wierzby płaczącej
jest podobna do występującej u wierzby białej.
Wierzba płacząca - pąki
Wąskie, żółtobrązowe pąki
ściśle przylegają do pędu.
Wierzba płacząca - gałązki
Jaskrawożółte pędy
wierzby płaczącej są
wyjątkowo dekoracyjne.
Wierzba płacząca - gałązki
Pionowo zwisające gałązki wierzby płaczącej
mogą osiągać 5 metrów długości!

  Liście

Blaszkowate, o kształcie wąskolancetowatym, obustronnie zwężające się, u nasady wąskoklinowate, na końcu długo zaostrzone, ogólnie drobne, nieco węższe niż u wierzby białej - o rozmiarach 6-9(10)x1-1.5cm, na brzegu gęsto, drobno piłkowane, z gruczołkami na szczytach ząbków, od spodu pokryte białawym, przylegającym kutnerem. Ustawienie: skrętoległe na krótkich, ok. 5mm ogonkach. Okres występowania: IV-XI/XII. Liście rozwijają się dość wcześnie, bo już w przed połową kwietnia. Jesienią przebarwiają się na jaskrawożółto, opadają w drugiej połowie listopada.
█ Z moich obserwacji w Krakowie wynika, że wierzba płacząca jest jednym z najwcześniej rozwijających liście na wiosnę drzew oraz drzewem zdecydowanie najpóźniej tracącym je na zimę. Jasnozielone zawiązki liści zaczynają się pojawiać wraz z kotkami już przed połową marca (choć ich rozwój jest stosunkowo wolny i długi). Bardziej intensywne przebarwienie rozpoczyna się dopiero w połowie listopada, a na przełomie listopada i grudnia drzewa są już prawie całkiem żółte. Z końcem listopada zaczyna się masowe opadanie liści, które może trwać nawet do połowy grudnia, mimo występujących przymrozków i pierwszych opadów śniegu!

Wierzba płacząca - liście Wierzba płacząca - spody liści
Wąskolancetowate liście wierzby płaczącej są na końcu długo zaostrzone.
Są one drobno piłkowane, przy czym gruczołki znajdują się na szczytach ząbków.
Spody liści są pokryte białym, przylegającym kutnerem.

  Więcej...  

  Kwiaty / Owoce i nasiona

Kwiaty rozdzielnopłciowe, rozmieszczone jednopiennie (wyjątek wśród wierzb!), owadopylne, zebrane niewielkie, wygięte, sztywne, kotki. Wśród bardzo licznych kwiatostanów zdecydowanie przeważają kotki męskie, co w czasie kwitnienia przydaje drzewu dodatkowo (poza pędami) żółtego koloru. Okres kwitnienia: IV-V (w czasie rozwijania się liści). █ Wierzba płacząca jest jedną z bardzo niewielu wierzb, których osobniki mogą posiadać kwiaty zarówno męskie, jak i żeńskie (i to w tym samym kwiatostanie!

Wierzba męskie - kwiaty męskie
Pojawiające się licznie wraz z rozwojem liści
(w kwietniu) kotki męskie wierzby płaczącej
przydają koronie drzewa żółtego koloru.

  Drewno

Łamliwe, bardzo słabej jakości, bez większego znaczenia użytkowego.

Połamana wierzba płacząca Połamana wierzba płacząca
Drewno wierzby płaczącej jest kruche, przez co drzewa te często są łamane przez wiatr.

  Galeria zdjęć

Zobacz galerię...