█ Zapraszam na swoją nową stronę Rejestr Polskich Drzew Pomnikowych (https://www.rpdp.hostingasp.pl), na której znajdą Państwo najbardziej aktualne dane dotyczące rekordowych drzew w Polsce. Strona ma charakter otwarty - każdy może się zarejestrować i po zalogowaniu dodawać do bazy "swoje" drzewa wraz z ich pomiarami oraz zdjęciami. Bez zalogowania program pracuje w trybie "tylko odczyt" - dodawanie wpisów (także ich modyfikacja i usuwanie) nie jest możliwe, jednak bez przeszkód można przeglądać zgromadzone w bazie dane.


Tulipanowce to wysokie i okazałe drzewa liściaste zrzucające liście na zimę. Ich charakterystycznymi cechami są kielichowate, duże i atrakcyjnie zabarwione kwiaty oraz liście o bardzo nietypowym kształcie - kwadratowe w obrysie, posiadające cztery klapy boczne i "uciętą" poprzecznie klapę wierzchołkową. To właśnie te unikalne, a zarazem bardzo efektowne kwiaty i liście czynią z tulipanowców jedne z najatrakcyjniejszych drzew ozdobnych, spotykanych w parkach i ogrodach całego niemal świata.


  Systematyka 

Rodzaj tulipanowiec obejmuje jedynie 2 gatunki, z których w Polsce jest sadzony praktycznie tylko tulipanowiec amerykański (L. tulipifera); gatunek ten został szczegółowo opisany w dalszej części atlasu. Drugim gatunkiem jest pochodzący z Chin i Wietnamu tulipanowiec chiński (L. chinense), zwany też tulipanowcem azjatyckim. Drzewo to jest mniejsze - osiąga tylko ok. 15m wysokości (w ojczyźnie 40m), jego liście są nieco większe i głębiej klapowane niż u tulipanowca amerykańskiego, a płatki korony krótsze i nie posiadające pomarańczowego pigmentu. Oba gatunki łatwo się krzyżują dając szereg mieszańców (np. Chapel Hill) rosnących jeszcze szybciej niż gatunki rodzicielskie. Oba posiadają też liczne sztucznie wyhodowane odmiany ozdobne (np. Ardis, Fastigiatum, Glen Gold, Mediopictum).
█ Tulipanowce wraz z magnoliami (i po miłorzębie dwuklapowym) należą do najstarszych i najbardziej prymitywych drzew liściastych świata; rośliny tego typu pojawiły się na Ziemi już w okresie kredy.

  Gatunki szczegółowo opisane w serwisie 

Tulipanowiec amerykański Blisko spokrewniony z magnoliami tulipanowiec amerykański jest, podobnie jak one, uważany za jedno najpiękniejszych drzew ozdobnych świata. W przeciwieństwie jednak do magnolii, jest to drzewo bardzo duże, w swojej ojczyźnie dorastające nawet do 60m wysokości, co daje mu, obok niektórych topól balsamicznych, pierwsze miejsce na liście najwyższych drzew liściastych Ameryki Północnej i jedno z pierwszych w ogóle (m.in. po eukaliptusie królewskim oraz takich iglastych drzewach-gigantach jak sekwoja, mamutowiec, choina, daglezja i świerk). Ale to nie wysokość jest głównym atutem tulipanowca. Drzewo wyróżnia się przede wszystkim niezwykle atrakcyjnymi, stojącymi na gałęziach, dużymi, zielonożółtymi kwiatami o kielichowatym kształcie. Nie mniej dekoracyjne od kwiatów są liście tulipanowca. Posiadają one bardzo unikalny, prostokątny w obrysie kształt tworzony przez dwie pary klap bocznych i charakterystycznie "uciętą" klapę wierzchołkową. Liście są duże - ich wielkość jest porównywalna z wielkością dłoni; latem są one intensywnie (ciemno)zielone, jesienią zaś przebarwiają się na jaskrawy, złocistożółty lub pomarańczowoczerwony kolor.
Więcej informacji...

  Występowanie

Zasięg. Ojczyzną tulipanowaca amerykańskiego jest wschodnia część Ameryki Północnej, chińskiego natomiast - śr. i pd. Chiny oraz Wietnam.
Biotop. Doliny rzek, wigotne zbocza górskie itp., głównie jako domieszka do innych drzew (np. dębów) w lasach liściastych i mieszanych.
Preferencje. Drzewa światłolubne, preferujące gleby świeże i żyzne. Warunki zimowe w Europie Środkowej wytrzymuje jedynie tulipanowiec amerykański.
Długość życia i tempo wzrostu. Drzewa średnio długo żyjące, szybko rosnące. Osiągają wiek 200-300 lat.

Liście i kwiat tulipanowca amerykańskiego

  Zastosowanie

W Europie drzewa typowo ozdobne, sadzone głównie w parkach i ogrodach, najczęściej pojedynczo (solitery) i na eksponowanych miejscach.

  Cechy morfologiczne

Opis cech morfologicznych rodzaju tulipanowiec, jako obejmującego jedynie dwa podobne do siebie gatunki, przedstawimy na przykładzie zdecydowanie częściej występującego w Polsce tulipanowca amerykańskiego.Największą ozdobę tulipanowców stanowią ich bardzo duże liście
z charakterystycznie "uciętą" klapą wierzchołkową
oraz niezwykle atrakcyjne, duże i jaskrawo zabarwione kwiaty.