ATLAS DRZEW POLSKI - publikacja na podstawie niniejszej strony
ATLAS DRZEW POLSKI - wydanie 2
Ostatnia
modyfikacja:
2019-01-04
Systematyka:
ROŚLINY / NACZYNIOWE / NASIENNE / OKRYTONASIENNE / (ROSOPSIDA) / OLIWKOWCE /
OLIWKOWATE / Oliwka - Jesion - Lilak - Forsycja - Jaśmin - Ligustr - ...
Licznik odwiedzin:
Zawiera relatywnie dużą ilość gatunków (bardzo) światłolubnych
RODZAJ
Lilak
(Syringa)
ang. Lilac
inne nazwy: Bez
Zawiera:
ok. 30 gatunków
w tym rodzimych w Polsce:
0
Gatunki:
Lilak pospolity
Lilak
pospolity

Syringa
vulgarisLilak
koreański

Syringa


Lilak
węgierski

Syringa josikaea...
Cechy charakterystyczne:
Duże, dzwonkowate, przyjemnie pachnące kwiaty zebrane w gęste, stożkowate, stojące wiechy.
 
Ciekawostki:
♦ Purpurowe kwiaty lilaka są symbolem pierwszej miłości, a białe - młodzieńczej niewinności.
 

█ Zapraszam na swoją nową stronę Rejestr Polskich Drzew Pomnikowych (https://www.rpdp.hostingasp.pl), na której znajdą Państwo najbardziej aktualne dane dotyczące rekordowych drzew w Polsce. Strona ma charakter otwarty - każdy może się zarejestrować i po zalogowaniu dodawać do bazy "swoje" drzewa wraz z ich pomiarami oraz zdjęciami. Bez zalogowania program pracuje w trybie "tylko odczyt" - dodawanie wpisów (także ich modyfikacja i usuwanie) nie jest możliwe, jednak bez przeszkód można przeglądać zgromadzone w bazie dane.

Rodzaj obejmujący głównie krzewy, rzadziej nieduże drzewa liściaste. Wiele z nich to popularne rośliny ozdobne, posiadające dużą liczbę (w sumie aż około 2000!) specjalnie wyhodowanych odmian szlachetnych. Lilaki są sadzone przede wszystkim ze względu na ich bardzo atrakcyjne i przyjemnie pachnące kwiaty. Są one zebrane w charakterystyczne, duże i gęste, stojące, stożkowate kwiatostany, a od ich liliowego w większości przypadków koloru pochodzi nazwa rodzaju.


  Systematyka 

Rodzaj lilak obejmuje ok. 30 gatunków, z których w Polsce żaden nie jest rodzimy, a najczęściej uprawiany jest zwany u nas popularnie bzem1 lilak pospolity (S. vulgaris). W całej Europie występują naturalnie tylko dwa gatunki lilaka: wymieniony wyżej lilak pospolity oraz posiadający bezwonne kwiaty lilak węgierski (S. josikea). Pozostałe gatunki zasiedlają Azję; na terenie Europy można je znaleźć praktycznie tylko w parkach i ogrodach, a do najważniejszych z nich należą posiadający lawendowopomarańczowe kwiaty mieszaniec o nazwie lilak koreański oraz lilaki chiński (S. xchinensis), perski (S. persica) i ottawski (S. xprestonae).
__________________________________
1) Jest to określenie mylne, sugerujące nieprawdziwy związek lilaka pospolitego z rodzajem Sambucus (należącym do rodziny Adoxaceae).


  Gatunki szczegółowo opisane w serwisie 

Lilak pospolity Ten dość duży krzew liściasty, wyrastający czasem w formie niewielkiego drzewa, jest znany głównie ze swoich liliowofioletowych, bardzo przyjemnie pachnących kwiatów. Są one zebrane w stojące, duże i gęste, stożkowate grona. To właśnie te dekoracyjne kwiatostany sprawiają, że lilak pospolity należy do najbardziej lubianych i rozpoznawalnych roślin ozdobnych, sadzonych często przy domach, w ogrodach, wzdłuż ulic itp. Warto podkreślić, że wbrew nazwie zwyczajowej, lilak nie ma nic wspólnego z bzem - oba rodzaje należą do zupełnie innych rodzin, a ich podobieństwo ogranicza się do generalnie krzewiastego pokroju.
Więcej informacji...

  Występowanie / Zastosowanie / Pokrój / Korzenie / Kora / Pędy i pąki / Liście

Zasięg. Przede wszystkim Azja, jedynie dwa gatunki występują w południowo-wschodniej Europie (głównie na Bałkanach). Biotop. Zarośla, kamieniste zbocza, lasy liściaste itp. Preferencje. Rośliny ciepło- i światłolubne. Długość życia i tempo wzrostu. Rośliny żyjące od kilkudziesięciu do stu kilkudziesięciu (200) lat, wolno rosnące. Zastosowanie. Popularne krzewy ozdobne.

Pokrój. Większość gatunków lilaka to różnej wielkości krzewy, sporadycznie występują tu też małe drzewa (np. dorastający do 10m wysokości, największy w ramach rodzaju lilak japoński - S. reticulata). W zależności od gatunku osiągają one 2-10m wysokości. System korzeniowy rozległy i dość płytki. Kora zależna od gatunku. Pąki jajowate, okryte wieloma łuskami, cechą charakterystyczną większości gatunków jest brak pąków szczytowych. Liście blaszkowate, pojedyncze (z wyj. kilku gat. posiadających pierzastoklapowane lub pierzaste liście - np. S. protolaciniata i S. pinnatifolia). Blaszka sercowata lub wąskojajowata, zwykle wydłużona, całobrzega. Ustawienie: naprzeciwległe (sporadycznie w okółkach po 3). Okres występowania: rośliny tracące liście na zimę.

Lilak pospolity - kwiaty

  Kwiaty

Kwiaty stanowią największą ozdobę likaków. Są one obupłciowe i owadopylne, zebrane w wielokwiatowe, stożkowate, stojące wiechy długości 10-25cm. Pojedyncze kwiaty rurkowate, o średnicy 0.5-1cm i długości 0.5-2cm, 4-krotne, przeważnie efektownie zabarwione na różne odcienie koloru liliowego (stąd nazwa), niebieskiego, fioletowego, różowego lub purpurowego, u wielu gatunków bardzo przyjemnie pachnące (wyjątkowo zdarzają się odmiany o kwiatach białych lub bezwonnych). Okres kwitnienia: zależny od gatunku, zazwyczaj środek lub koniec wiosny.


Lilaki są znane przede wszystkim ze swoich dużych i pachnących kwiatostanów
zabarwionych na kolor lila lub fioletowy (na zdj. kwiaty lilaka pospolitego).


  Owoce i nasiona

Małe, wydłużone, zdrewniałe lub skórzaste torebki. Po dojrzeniu pękają na dwie części uwalniając oskrzydlone nasiona. Okres dojrzewania owoców: środkowe lub późne lato.

  Drewno

U większości gatunków zróżnicowane na biel i twardziel, gęsto słojowane, wybitnie twarde i gęste.