ATLAS DRZEW POLSKI - publikacja na podstawie niniejszej strony
ATLAS DRZEW POLSKI - wydanie 2
Ostatnia
modyfikacja:
2020-04-17

Mini ogród botaniczny w Zawadzie - 2020 r.

Licznik odwiedzin:Rok 2020

2019-03-15. Zakwitł duży dereń jadalny przywieziony ubiegłej jesieni z Rychwałdu. Obficie kwitną też wiązy polny i holenderski; kilka kwiatostanów pojawiło się też na wiązie Magduni. Wysadziłem z doniczek pozyskane jesienią 2018 r. i trzymane przez zimę w pomieszczeniu gospodarczym dwa drzewka: sadzonkę topoli szarej (źródło - Krk, Armii Krajowej) i siewkę dębu bezszypułkowego (źródło - Krk, Radzikowskiego). Zimowane w gruncie pozostałe 2 sadzonki topoli szarej przesadziłem tak aby razem były 4 sztuki rozmieszczone w wierzchołkach kwadratu o boku 1m (więcej miejsca niestety nie ma, zresztą może i dobrze - niech kiedyś będzie to jedno wielopniowe drzewo!). "Garażowany" dębik z doniczki powędrował w docelowe miejsce, gdzie niestety coś kompletnie zjadło system korzeniowy jego poprzednika.

2019-04-11. Pąk kaszta nowca żółtego.

2019-04-17. Byłem zmuszony wyciąć bukszpana przesadzonego kilka lat temu przy okazji wykonywania odwodnienia domu. Roślina w tamtym roku została zaatakowana przez gąsienice i niestety całkiem uschła.

Uschnięty i wycięty bukszpan

2019-04-18. Wiosna w pełni. Modrzewie i wierzba płacząca już prawie całkiem (jasno)zielone, małe młode listki mają też lilak, topole balsamiczne, dzikie czereśnie i metasekwoje, otwierają pąki kasztanowce żółte, przygotowują się czerwone, kwitnie brzoskwinia (tylko niestety pszczół jak na lekarstwo), derenie jadalne i wiązy dawno już przekwitły, forsycja powoli przekwita. Ze względu na bezśnieżną zimę zapowiada się niestety ogromna susza.

Żółtozielona wierzba płacząca, młode liście topoli balsamicznej 'NE-42'
oraz młode igły modrzewia japońskiego

Młode liście i zawiązki kwiatów kasztanowca żółtego i lilaka pospolitego
oraz pąki magnolii żółtej

Owoce wiązu polnego

2019-04-23. Wysadziłem w końcu z doniczki do gruntu daglezję zieloną, która w ostatnie święta pełniła rolę świątecznej choinki, a potem, przez ponad dwa miesiące - rośliny ozdobnej w domu. Nie mogłem się zdecydować na wcześniejsze zasadzenie ze względu na ciągłe nocne przymrozki. Drzewko zdążyło już w domu wypuścić dość długie młode pędy.

Młodsza "koleżanka" dużej daglezji z Rychwałdu

2019-05-12. Wiosna w pełni! Choć w tym roku, pomimo łagodnej i bezśnieżnej zimy - nieco spóźniona. Najbardziej rozwinięte i najciemniejsze liście (igły) mają modrzewie, a w następnej kolejności chyba kasztanowce żółty i czerwony (białe dopiero co się rozwinęły) ale inne drzewa też zachwycają soczystą (w tej chwili jeszcze bardziej) zielenią - np. grab. Śpią osiki, orzechy włoskie i czarne i topola kanadyjska 'Serotina Aurea'.


2019-05-13. No i stało się - zimni ogrodnicy nadeszli :/. A jeszcze wczoraj było tak pięknie! Mimo tego, że nad ranem było tylko ok. -1*C, to straty są duże. Prawie wszystkie drzewa prócz osik i orzechów czarnych miały już mniej lub bardziej rozwinięte liście albo przynajmniej ich zawiązki (buki, dęby, orzechy szare i włoskie, miłorzęby, glediczje). Najbardziej ucierpiały kłęki (niestety!), perełkowiec, dęby (w tym niestety maleńkie bezszypułkowe!), jesiony wyniosłe i orzechy szare.


Liście orzecha szarego, kasztana jadalnego
i skrzydłorzecha kaukaskiego

Liście perełkowca japońskiego, kłęka kanadyjskiego
i liście jesiona wyniosłego
Najbardziej żal siewek dębu bezszypułkowego :( Liść dębu błotnego

To ciekawe, że poprzemarzało tyle liści i pędów, a tymczasem
kwiaty kasztanowca żółtego wydają się nietknięte