ATLAS DRZEW POLSKI - publikacja na podstawie niniejszej strony
ATLAS DRZEW POLSKI - wydanie 2
Ostatnia
modyfikacja:
2013-06-30
Systematyka:
ROŚLINY / NACZYNIOWE / NASIENNE / OKRYTONASIENNE / (ROSOPSIDA) / ARALIOWCE / ARALIOWATE - SELEROWATE - ...
Licznik odwiedzin:
RODZINA
ARALIOWATE
(ARALIACEAE)
ang. ARALIA FAMILY, IVY FAMILY
Zawiera:
ok. 250 gatunków
w tym rodzimych w Polsce:
1
Rodzaje:
Aralia (Aralia)
Bluszcz (Hedera)
...

Cechy charakterystyczne:
Duża ilość pnączy.
♦ Drobne kwiaty zebrane w baldachy.
 

█ Zapraszam na swoją nową stronę Rejestr Polskich Drzew Pomnikowych (https://www.rpdp.hostingasp.pl), na której znajdą Państwo najbardziej aktualne dane dotyczące rekordowych drzew w Polsce. Strona ma charakter otwarty - każdy może się zarejestrować i po zalogowaniu dodawać do bazy "swoje" drzewa wraz z ich pomiarami oraz zdjęciami. Bez zalogowania program pracuje w trybie "tylko odczyt" - dodawanie wpisów (także ich modyfikacja i usuwanie) nie jest możliwe, jednak bez przeszkód można przeglądać zgromadzone w bazie dane.

  Systematyka 

Systematyka. Rodzina rzędu araliowców (Araliales). Obejmuje około 50 rodzajów, w tym ok. 250 gatunków.
█ W systemie APG II rodzina araliowatych jest umieszczona w rzędzie selerowców (Apiales); rząd araliowców w tym systemie nie występuje.

  Główni przedstawiciele i ich cechy morfologiczne

Rodzina araliowatych obejmuje głównie drzewa i krzewy, w tym pnącza o zdrewniałej łodydze. Rośliny te występują przeważnie w strefach tropikalnej i subtropikalnej. Jedynym naturalnie występującym w Polsce przedstawicielem araliowatych jest bluszcz pospolity (Hedera helix). Z innych ciekawych roślin można wymienić aralię (Aralia) i żeń-szeń (Panax). Cechy morfologiczne. Liście araliowatych są najczęściej skrętoległe. Drobne, obupłciowe kwiaty składają się zwykle ze zredukowanego kielicha oraz 5-płatkowej korony i są zebrane w baldachowate kwiatostany. Pręciki są ułożone w okółku i przyczepione do krążka miodnikowego, przez który przechodzi szyjka słupka zbudowanego z 2-5 owocolistków. Owocem jest pestkowiec lub jagoda.


W skład araliowatych wchodzą między innymi pnącza o zdrewniałej łodydze,
takie jak występujący naturalnie w Polsce jest bluszcz pospolity.