Wybrane okazy - cd


Dąb Mieszko I. "Najstarszy Warszawianin", jak go słusznie nazywa w swoim albumie POLSKIE DRZEWA Krzysztof Borkowski, liczy sobie ok. 620 lat i tym samym należy do ścisłej czołówki najstarszych polskich dębów. Rośnie on przy ul. Nowoursynowskiej, w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Natolińskiego. Obwód pnia Mieszka wynosi 8.46m (Φ 2.69m) (PG+KW, 2014), co daje mu bezapelacyjne pierwsze miejsce na liście najgrubszych warszawskich drzew. Stan zdrowotny szacownego seniora jest już niestety bardzo zły. W niemalże całkowicie pozbawionym kory pniu widnieje ogromna betonowa plomba, jedyny żywy konar trzyma się prawdopodobnie tylko dlatego, że jest podparty metalowym wspornikiem, a martwe konary spięto wieloma linami. Mimo wszystko jednak Mieszko robi ogromne wrażenie swoją monstrualną posturą z potężnymi konarami. Ten "ostaniec Puszczy Mazowieckiej" i zarazem wspaniały świadek minionych dziejów, jest niestety dziś kompletnie zaniedbywany przez władze miasta. Drzewo trudno znaleźć, nie ma żadnych drogowskazów prowadzących do niego, nie posiada ono nawet klasycznej tabliczki pomnika przyrody! Istniejąca stara tabliczka informacyjna wprowadza czytelnika w błąd podając wiek drzewa zawyżony o ok. 400 lat.


Dąb szypułkowy Mieszko I w Warszawie

Dąb Maciek w Puszczy Białowieskiej. Dąb ten, mierzący 7.41m obwodu pnia (Φ 2.36m) (TN, 2011) i 40.8m wysokości (TN, 2011, laser), jest według Tomasza Niechody najgrubszym drzewem rosnącym na terenie BPN.

Najgrubszy dąb szypułkowy w Puszczy Białowieskiej Najgrubszy dąb szypułkowy w Puszczy Białowieskiej

Gruby Dąb. Dąb ten rósł w Rybarzowicach, niedaleko Bielska Białej. Obwód jego pnia wynosił 7.26m (Φ 2.31m) (PG, 2009), a wiek szacowano na 550 lat. Drzewo było kilkakrotnie podpalane; w 2012 r. uschnął jedyny żywy konar.

Dąb Prastary. Rosnący przy drodze w miejscowości Wapnica dąb Prastary jest najgrubszym dębem na wyspie Wolin. Obwód jego pnia jest równy 7.07m (Φ 2.25m) (PG+KW, 2014), a wysokość 24m (PG, 2009, klinometr). Drzewo liczy ok. 400 lat; jest to nieco mniej niż wynosił wiek najstarszego dębu rosnącego do niedawna na wyspie Wolin, tj. szacowanego na 450-500 lat Wolinianina. Ten drugi dąb zwalił się około 2010 r., a obwód jego pnia nie przekraczał 5.5m.

Zokalizuj na mapie Panoramio
Dąb w Żmigrodzie. Drzewo rośnie w Zespole Pałacowo-Parkowym w Żmigrodzie w woj. dolnośląskim. Mimo stosunkowo niewielkiej wysokości - tylko ok. 23m (PG, 2011, laser), prezentuje się ono niezwykle okazale dzięki pięknemu, bardzo rozłożystemu pokrojowi i grubemu pniu o obwodzie 6.57m (Φ 2.09m) (PG, 2011). Ciekawostką jest, że dąb posiada dwie tabliczki pomnik przyrody, z których jedna została prawie całkowicie zarośnięta przez bliznę po obciętym konarze (widać ktoś nie do końca przemyślał lokalizację pierwszej tabliczki - patrz niżej).

Dąb szypułkowy w Żmigrodzie

Dąb Jagielloński. Lokalizacja: Ogród Botaniczny w Krakowie, obwód pnia: 6.30m (Φ 2.01m) (PG, 2014), wiek: ponad 230 lat.

Dąb szypułkowy Jagielloński

Dąb Nadwiślański. Lokalizacja: za wałem ochronnym Wisły w miejscowości Kromnów niedaleko Sochaczewa, woj. mazowieckie. Obwód pnia 5.50m (Φ 1.75m). Drzewo przewróciło się w 2011 roku, prawdopodobnie wskutek intensywnego i długotrwałego zalewu.

Dąb szypułkowy Nadwiślański Dąb szypułkowy Nadwiślański

Dąb odm. 'Fastigata' w Parku Zamkowym w Żywcu. Lokalizacja: Park Zamkowy w Żywcu, woj. śląskie. Wysokość: 20-25m.

Dąb szypułkowy odm. 'Fastigata' w parku w Żywcu