ATLAS DRZEW POLSKI - publikacja na podstawie niniejszej strony
ATLAS DRZEW POLSKI - wydanie 2
Ostatnia
modyfikacja:
2021-01-04

Mini ogród botaniczny w Zawadzie - 2021 r.

Licznik odwiedzin:Rok 2021

2021-03-25. Z powodu wypadnięcia jednego ze słupków od strony lasu byłem zmuszony przepiąć ogrodzenie. Dzięki temu OgroBotek zyskał około 1 ara powierzchni i kilka wartościowych roślin drzewiastych: m.in. stary bez czarny, wiąz Kasi, młody dąb szypułkowy ze szkółki, kalinę, leszczynę turecką z Rychwałdu i 3 robinie akacjowe.

2021-04-20. Oj, coś nie może w tym roku ta wiosna przyjść. Po kilku ciepłych dniach mocno sypnęło śniegiem, temperatura spadła poniżej zera w nocy, a ostatnio każdego dnia zimno i pochmurno, często pada deszcz. Po przekwitnięciu dereni jadalnych, wiązów i olsz ładnie kwitnie forsycja. Do życia budzą się też bez czarny i czeremcha zwyczajna, które mają już małe liście. Delikatnie wysuwają się pęczki igieł modrzewi, pękają pąki kasztanowców żółtych, a mocno nabrzmiewają - czerwonego. Poza tym mały ruch w interesie. No, może trawy coraz więcej.

2021-05-10. No, wreszcie wiosna w pełni! Większość drzew budzi się do życia. Nietety zimy nie przeżyły 3 drzewka: nowozakupione w tamtym roku czereśnia i wiśnia oraz, zupełnie nie wiedzieć dlaczego, posadzony kilka lat temu kasztan jadalny. Dziwne, bo drzewko było okryte podwójną warstwą agrowłókniny, a obok niego rośnie młodszy i bardziej rachityczny kasztan - i on przeżył. Nienajlepiej wyglądają też duże topole włoskie - ich liście rozwijają się tylko na niewielkiej liczbie gałązek. Podobnie jeden z buków. Ostatnia rzecz, która niepokoi to bardzo mało pszczół. Co ciekawe, od kilku dni kiedy je obserwuję, uwijają się one (w liczbie kilku do kilkunastu) praktycznie tylko przy jednym drzewie, tj. dużej czereśni. Na pozostałych czereśniach, na różowo kwitnącej brzoskwini i na zakwitających gruszach widuje się, jedną, maksymalnie 2 sztuki, a i to rzadko. Z dobrych wiadomości: po wczesnowiosennym spryskaniu promanalem,
NA WIĄZACH (i klonach) NIE MA ANI JEDNEGO MISECZNIKA!

Rozwijające się młode pędy i igły jodły balsamicznej

Porównanie młodych liści brzozy brodawkowatej i omszonej

Inne majowe "świeżynki" czyli rozwijające się pędy i liście (a być może też kwiatostany)
jesiona wyniosłego, kasztanowca pospolitego i orzecha szarego

Mniszek lekarski i jasnota purpurowa

W tym roku, jak na razie, jest bardzo mało pszczół.
Kilka(naście) osobników pracuje właściwie tylko
w obrębie największej czereśni.


Zimy nie przeżył posadzony w 2015 r. kasztan jadalny.
To największa zagadka.

U jednego z buków duża część gałęzi z niewiadomych powodów nagle uschła.
Stało się już kilka lat temu. Teraz na pniu wytworzyły się zapasowe pąki.

Wszystkie trzy duże topole włoskie pod dużym znakiem zapytania - rozwijają się im liście tylko na nielicznych gałązkach. Co ciekawe, każdej w innej części korony.

PIERWSZY RAZ OD LAT ZERO ŁYSIKA NA WIĄZACH!
Rok temu drzewa były nim dosłownie całe oblepione.
Promanal. I wszystko jasne.

2021-05-20. Dziś po południu pobraliśmy z Magdunią sadzonki zielne brzozy ciemnej z drzewa rosnącego pochyło nad polną drogą, z którego pnia wyrastały pęczki dużych odrośli. 3 sadzonki umieściłem w starym chlebaku w domu, pozostałe 15 - w zeszłorocznej miniszklarence na zewnątrz. Tym razem pobrałem sadzonki nieco (ok. 10 dni) wcześniej i zastosowałem profesjonalny ukorzeniacz Rhizopon AA 1%. Pędy części sadzonek są zupełnie zielone, pozostałe zabrane z piętką częściowo zdrewniałą, a dwie - ze zdrewniałą, ubiegłoroczną gałązką, od której odrasta kilka małych, zielonych tegorocznych pędów. U większości sadzonek zostawiłem rozwinięte liście (obrywając tylko te u podstawy), u kilku oberwałem je pozostawiając tylko same maleńkie, nierozwinięte jeszcze zawiązki. Żadnych liści nie przycinałem. Oczywiście spryskałem sadzonki fungicydem (Topsin M 500 SC).

2021-05-23. Mija już 3. doba, a sadzonki nie więdną. Na razie więc wydaje się, że wszystko przebiega dobrze. Na razie, bo w tamtym roku ostatnia padła dopiero po 2 miesiącach! Tak więc nie chwalmy dnia... Kilka razy dziennie spryskuję sadzonki wodą (przez pierwszy dzień roztworem z fungicydem) i wietrzę je.

Sadzonki brzozy ciemnej - podejście nr 2. Tym razem z zastosowaniem Rhizoponu.
(U góry w miniszklarence na zewnątrz, u dołu - w starym chlebaku w domu).

2021-05-23. Wiosna, wiosna ach to ty! Ta zieleń!→↑ Młode liście topoli szarej

Dąb bezszypułkowy, który 2 lata temu wykiełkował z żołędzia
rozwija się doskonale. Świetne przyrosty i piękny pokrój!
Pokrój drugiego jest dużo bardziej, hm... skomplikowany.

Kwiaty magnolii żółtej. Z zaszczepionych kilku pędów pozostał tylko jeden (reszta przemarzła) - i wspaniale kwitnie.
Z szyjki kiorzeniowej i systemu korzeniwego odbiły dwa "dzikie" pnie podkładki, które już są grubsze i wyższe od zaszczepionego.
Oczywiście nie ma na nich żadnych kwiatów. Przynajmniej jednen odrost będę musiał usunąć.

2021-05-31. Wczoraj zauważyliśmy z Magdunią pojawiające się coraz liczniej mszyce. Jodła kalifornijska znów ma 15cm odcinek pnia gęsto nimi oblepiony (czarny), pojawiają się też na papierówkach i klonach pospolitych. Z innych szkodników mamy coraz liczniejsze osobniki hurmaka olchowca. Na razie likwiduję je ręcznie, ale w końcu trzeba będzie poczęstować mospilanem. Środek ten, zastosowany 2 tygodnie temu, pięknie zadziałał. Na klonie jesionolistnym zero mszyc (zawsze był o tej porze nimi oblepiony), na świerkach zero nowych galasów. A modrzewi nie spryskałem i od razu pojawiły się kolankowato złamane, częściowo pożółkłe igły - efekt działania ochojnika świerkowo-modrzewiowego. Niestety jesienno-zimowe i zimowo-wiosenne spryskiwanie brzoskwini mocznikiem i miedzianem niewiele dało - liści jest mało a połowa z nich jest zdeformowana czerwonymi naroślami.

2021-06-07. Pojawiły się pierwsze łysiki-wiązowce na pniu wiązu górskiego. Na razie są to pojedyncze sztuki. Na gałęziach nie zauważyłem szkodników. Dziwnym i niewytłumaczalnym dla mnie na razie zjawiskiem, które zaobserwowałem w tym roku jest zamieranie całych pojedynczych gałązek, na których wykształciły się młode liście i niedługo potem wszystkie zwiędły oraz gałązek z wyglądającymi dobrze pąkami, które nie rozwinęły się. Zjawisko dotyczy głównie jednego z buków, tulipanowca (uschnął cały jeden z dwóch przewodników) i topól z sekcji AEGEIROS.Uschnięte
z niewiadomych powodów
pojedyncze gałązki
topoli włoskiej
i przewodnik tulipanowca
amerykańskiego

2021-06-13. Tymczasem w części iglastej...


2021-06-14. Na młodym jesionie pensylwańskim pojawiły się należące do mszyc bawełnice korówki. Usunąłem je ręcznie.

Bawełnice korówki (gatunek mszyc)
na młodym jesionie pensylwańskim

2021-06-15. 6 z 18 sadzonek brzozy ciemniej już niestety padło :(. Większość zwiędła bo mimo użycia Rhizoponu nie udało się im wytworzyć systemu korzeniowego, inne zgniły.