ATLAS DRZEW POLSKI - publikacja na podstawie niniejszej strony
ATLAS DRZEW POLSKI - wydanie 2
Ostatnia
modyfikacja:
2021-01-04

Mini ogród botaniczny w Zawadzie - 2021 r.

Licznik odwiedzin:Rok 2021

2021-03-25. Z powodu wypadnięcia jednego ze słupków od strony lasu byłem zmuszony przepiąć ogrodzenie. Dzięki temu OgroBotek zyskał około 1 ara powierzchni i kilka wartościowych roślin drzewiastych: m.in. stary bez czarny, wiąz Kasi, młody dąb szypułkowy ze szkółki, kalinę, leszczynę turecką z Rychwałdu i 3 robinie akacjowe.

2021-04-20. Oj, coś nie może w tym roku ta wiosna przyjść. Po kilku ciepłych dniach mocno sypnęło śniegiem, temperatura spadła poniżej zera w nocy, a ostatnio każdego dnia zimno i pochmurno, często pada deszcz. Po przekwitnięciu dereni jadalnych, wiązów i olsz ładnie kwitnie forsycja. Do życia budzą się też bez czarny i czeremcha zwyczajna, które mają już małe liście. Delikatnie wysuwają się pęczki igieł modrzewi, pękają pąki kasztanowców żółtych, a mocno nabrzmiewają - czerwonego. Poza tym mały ruch w interesie. No, może trawy coraz więcej.

2021-05-10. No, wreszcie wiosna w pełni! Większość drzew budzi się do życia. Nietety zimy nie przeżyły 3 drzewka: nowozakupione w tamtym roku czereśnia i wiśnia oraz, zupełnie nie wiedzieć dlaczego, posadzony kilka lat temu kasztan jadalny. Dziwne, bo drzewko było okryte podwójną warstwą agrowłókniny, a obok niego rośnie młodszy i bardziej rachityczny kasztan - i on przeżył. Nienajlepiej wyglądają też duże topole włoskie - ich liście rozwijają się tylko na niewielkiej liczbie gałązek. Podobnie jeden z buków. Ostatnia rzecz, która niepokoi to bardzo mało pszczół. Co ciekawe, od kilku dni kiedy je obserwuję, uwijają się one (w liczbie kilku do kilkunastu) praktycznie tylko przy jednym drzewie, tj. dużej czereśni. Na pozostałych czereśniach, na różowo kwitnącej brzoskwini i na zakwitających gruszach widuje się, jedną, maksymalnie 2 sztuki, a i to rzadko. Z dobrych wiadomości: po wczesnowiosennym spryskaniu promanalem,
NA WIĄZACH (i klonach) NIE MA ANI JEDNEGO MISECZNIKA!

Rozwijające się młode pędy i igły jodły balsamicznej

Porównanie młodych liści brzozy brodawkowatej i omszonej

Inne majowe "świeżynki" czyli rozwijające się pędy i liście (a być może też kwiatostany)
jesiona wyniosłego, kasztanowca pospolitego i orzecha szarego

Mniszek lekarski i jasnota purpurowa

W tym roku, jak na razie, jest bardzo mało pszczół.
Kilka(naście) osobników pracuje właściwie tylko
w obrębie największej czereśni.


Zimy nie przeżył posadzony w 2015 r. kasztan jadalny.
To największa zagadka.

U jednego z buków duża część gałęzi z niewiadomych powodów nagle uschła.
Stało się już kilka lat temu. Teraz na pniu wytworzyły się zapasowe pąki.

Wszystkie trzy duże topole włoskie pod dużym znakiem zapytania - rozwijają się im liście tylko na nielicznych gałązkach. Co ciekawe, każdej w innej części korony.

PIERWSZY RAZ OD LAT ZERO ŁYSIKA NA WIĄZACH!
Rok temu drzewa były nim dosłownie całe oblepione.
Promanal. I wszystko jasne.

2021-05-20. Dziś po południu pobraliśmy z Magdunią sadzonki zielne brzozy ciemnej z drzewa rosnącego pochyło nad polną drogą, z którego pnia wyrastały pęczki dużych odrośli. 3 sadzonki umieściłem w starym chlebaku w domu, pozostałe 15 - w zeszłorocznej miniszklarence na zewnątrz. Tym razem pobrałem sadzonki nieco (ok. 10 dni) wcześniej i zastosowałem profesjonalny ukorzeniacz Rhizopon AA 1%. Pędy części sadzonek są zupełnie zielone, pozostałe zabrane z piętką częściowo zdrewniałą, a dwie - ze zdrewniałą, ubiegłoroczną gałązką, od której odrasta kilka małych, zielonych tegorocznych pędów. U większości sadzonek zostawiłem rozwinięte liście (obrywając tylko te u podstawy), u kilku oberwałem je pozostawiając tylko same maleńkie, nierozwinięte jeszcze zawiązki. Żadnych liści nie przycinałem. Oczywiście spryskałem sadzonki fungicydem (Topsin M 500 SC).

2021-05-23. Mija już 3. doba, a sadzonki nie więdną. Na razie więc wydaje się, że wszystko przebiega dobrze. Na razie, bo w tamtym roku ostatnia padła dopiero po 2 miesiącach! Tak więc nie chwalmy dnia... Kilka razy dziennie spryskuję sadzonki wodą (przez pierwszy dzień roztworem z fungicydem) i wietrzę je.

Sadzonki brzozy ciemnej - podejście nr 2. Tym razem z zastosowaniem Rhizoponu.
(U góry w miniszklarence na zewnątrz, u dołu - w starym chlebaku w domu).

2021-05-23. Wiosna, wiosna ach to ty! Ta zieleń!→↑ Młode liście topoli szarej

Dąb bezszypułkowy, który 2 lata temu wykiełkował z żołędzia
rozwija się doskonale. Świetne przyrosty i piękny pokrój!
Pokrój drugiego jest dużo bardziej, hm... skomplikowany.

Kwiaty magnolii żółtej. Z zaszczepionych kilku pędów pozostał tylko jeden (reszta przemarzła) - i wspaniale kwitnie.
Z szyjki kiorzeniowej i systemu korzeniwego odbiły dwa "dzikie" pnie podkładki, które już są grubsze i wyższe od zaszczepionego.
Oczywiście nie ma na nich żadnych kwiatów. Przynajmniej jednen odrost będę musiał usunąć.

2021-05-31. Wczoraj zauważyliśmy z Magdunią pojawiające się coraz liczniej mszyce. Jodła kalifornijska znów ma 15cm odcinek pnia gęsto nimi oblepiony (czarny), pojawiają się też na papierówkach i klonach pospolitych. Z innych szkodników mamy coraz liczniejsze osobniki hurmaka olchowca. Na razie likwiduję je ręcznie, ale w końcu trzeba będzie poczęstować mospilanem. Środek ten, zastosowany 2 tygodnie temu, pięknie zadziałał. Na klonie jesionolistnym zero mszyc (zawsze był o tej porze nimi oblepiony), na świerkach zero nowych galasów. A modrzewi nie spryskałem i od razu pojawiły się kolankowato złamane, częściowo pożółkłe igły - efekt działania ochojnika świerkowo-modrzewiowego. Niestety jesienno-zimowe i zimowo-wiosenne spryskiwanie brzoskwini mocznikiem i miedzianem niewiele dało - liści jest mało a połowa z nich jest zdeformowana czerwonymi naroślami.

2021-06-07. Pojawiły się pierwsze łysiki-wiązowce na pniu wiązu górskiego. Na razie są to pojedyncze sztuki. Na gałęziach nie zauważyłem szkodników. Dziwnym i niewytłumaczalnym dla mnie na razie zjawiskiem, które zaobserwowałem w tym roku jest zamieranie całych pojedynczych gałązek, na których wykształciły się młode liście i niedługo potem wszystkie zwiędły oraz gałązek z wyglądającymi dobrze pąkami, które nie rozwinęły się. Zjawisko dotyczy głównie jednego z buków, tulipanowca (uschnął cały jeden z dwóch przewodników) i topól z sekcji AEGEIROS.Uschnięte
z niewiadomych powodów
pojedyncze gałązki
topoli włoskiej
i przewodnik tulipanowca
amerykańskiego

2021-06-13. Tymczasem w części iglastej...


2021-06-14. Na młodym jesionie pensylwańskim pojawiły się należące do mszyc bawełnice korówki. Usunąłem je ręcznie.

Bawełnice korówki (gatunek mszyc)
na młodym jesionie pensylwańskim

2021-06-15. 6 z 18 sadzonek brzozy ciemniej już niestety padło :(. Większość zwiędła bo mimo użycia Rhizoponu nie udało się im wytworzyć systemu korzeniowego, inne zgniły.

2021-07-14. Z 18 sadzonek brzozy ciemnej na 10 dni przed upływem dwóch miesięcy zostały już tylko 4. Ale uwaga - jedna z nich wypuszcza liście!


Jedyna (jak na razie) sadzonka brzozy ciemnej,
która rozwija nowe liście

2021-07-15. Z niewiadomych powodów uschnęła całkowicie jedna z dwóch topól kanadyjskich odmiany 'Robusta'. Za to uzyskany z żołędzia dąb bezszypułkowy jakiś miesiąc temu nagle wypuścił drugą w tym roku, tym razem bardzo długą część pędu. Z innych ciekawostek 3 największe orzechy włoskie w tym roku mają swoje pierwsze owoce. A jeśli już mowa o orzechach, to bardzo duże przyrosty mają orzechy szare i mniejszy orzech czarny, który zawsze dotąd był rachityczny, a teraz dosłownie "wystrzelił do nieba" z przyrostami. Niepokoi duży miłorząb, który do tej pory nie rozwinął do końca liści - ciągle są one malutkie i rzadkie, choć na szczęście nie więdną. Duża daglezja wytworzyła szyszki, choć z nowymi przyrostami u niej bardzo słabo - większość z nich nie przekracza 2-3cm. Odwrotnie daglezja z choinki - ta ma wielkie przyrosty i na razie oczywiście zero szyszek. Nadal kwitnie jeszcze surmia żółta, która w tym roku wytworzyła całą masę może niezbyt efektownych za to przecudnie pachnących kwiatów. Kilka kwiatostanów miala też surmia wielkokwiatowa ale szybko opadły. Niestety wygląda na to, że 4 topole szare to... topole białe :(. Topola czarna ledwo żyje; myślę, że zbliża się jej koniec. Deltoidalna coraz lepiej, włoskie chyba też w końcu zaczęły sobie radzić.


W tym roku pojawiły się pierwsze owoce
na trzech największych orzechach włoskich
W lipcu nagle uschnęła jedna z 'Robust'
od Ernesta
Za to mały dąb bezszypułkowy,
który wykiełkował w 2019 r. z żołędzia
pędzi do góry jak szalony!

2021-07-29. Mimo upływu ponad 2 miesięcy od posadzenia, 4 pozostałe ciągle przy życiu sadzonki brzozy ciemnej nie poddają się. Co więcej, druga z nich wypuściła właśnie listek! Poprzednia ma już ich kilka, ale pierwszy został z niewiadomych powodów mocno "zeszkieletowany" (nie zuważyłem żadnych gąsienic, owadów itp.). Z Rychwałdu przywiozłem w doniczce wykopaną z ogrodu sadzonkę topoli kanadyjskiej. Prawdopodobnie jest to odrost korzeniowy 'Marilandiki' TKC ale może to też być jej siewka lub odrost wyciętej kilka lat temu mniejszej "kanadyjki".

Druga z czterech żywych jeszcze sadzonek
brzozy ciemnej wypuściła młody liść!
Pierwsza sadzonka, która rozwinęła młode liście
jakiś czas temu rozwija kolejne okółki.

Młoda "kanadyjka" przywieziona z Rychwałdu
(prawdopodobnie odrost TKC)

2021-07-31. Wysadzenie do gruntu KLONIKA MAGDUNI. Nadejszła wiekopomna chwila, chciałoby się powiedzieć :). Po pół roku od wykiełkowania w doniczce klonik jawor Magduni w końcu "wyszedł na wolność" czyli został wysadzony na docelowe miejsce w OgroBotku. Drzewko dotrzyma towarzystwa dzikiej siewce klonu pospolitego. Zauważmy, że ma ono jeszcze liście młodociane a nawet liścienie! W tym samym dniu wysadziliśmy także przywiezione z Rychwałdu sadzonki (odrosty korzeniowe?) sumaka octowca i topoli kanadyjskiej. W maleńkich doniczkach czekają na swoją kolej 2 (a może nawet 4?) brzozy ciemne.

Klonik Magduni zaraz przed i po wysadzeniu z doniczki do OgroBotka.
Po półrocznej pielęgnacji w domu drzewko zostało "uwolnione".

2021-08-02. Poprzycinałem kilka drzewek, w tym przede wszystkim dęba błotnego i orzechy szare. Te ostatnie mają ogromne przyrosty dochodzące do 1.7m długości i 3.5cm średnicy! Podobne przyrosty osiągnęły kłęki i mniejszy orzech czarny. Część OgroBotka dotąd bardzo słabo się rozwijająca w tym roku "ruszyła z kopyta" i w szybkim tempie się zagęszcza. Zwłaszcza wszystkie orzechy dostały jakiegoś "przyrostowego amoku" :). Ale bardzo ładnie rosną topola balsamiczna i klony srebrzyste, ładnie też kasztanowce, dęby a nawet buki.Nawet kasztan jadalny troszeczkę ruszył ze wzrostem. Najsłabiej sprawa wygląda u topoli czarnej, z drugiej jednak strony topola deltoidalna całkiem nieźle sobie radzi w tym roku, tak samo 'Serotina Aurea' a 'Robusta' od Ernesta - jeszcze lepiej. Włoszki średnio, ale tragedii nie ma. Topole szare mają ładne przyrosty, wprawdzie znów zdarzały się obłamane wierzchołki, które jednak szybko zostały zastąpione bocznymi pędami. Niestety coraz wicej wskazuje na to, że są to... topole białe :(. Dziwne bo przecież są to odrosty korzeniowe bez wątpienie topoli szarej rosnącej przy Armii Krajowej w Krakowie.

2021-08-08. Trzecia sadzonka brzozy ciemnej chyba będzie sie rozwijać! Jak u poprzednich, w okolicy wierzchołka jest widoczny maleńki jasnozielony punkcik.

2021-08-11. To już pewnne - trzecia sadzonka będzie żyć; z jasnego punkcika rozwija się listek. Tymczasem maleńki jasnozielony punkcik pojawił się w okolicy wierzchołka czwartej sadzonki :).

2021-08-12. Przesadziłem wszystkie sadzonki do oddzielnych, większych doniczek. Jako podłoża użyłem próchnicy z OgroBotka wymieszanej z ziemią uniwersalną z nawozem; dodałem też troszkę Rhizoponu AA 1%. Dwie sadzonki są już całkiem duże i dobrze rokują, dwie pozostałe dopiero startują, ale już widać, że będą miały trudniej. Przy przesadzaniu zauważyłem cieniutkie ale długie, niezbyt rozgałęzione korzonki, które wychodziły poza obręb bryły ziemi z mikrodoniczki. Udało mi się przesadzić wszystkie drzewka bez uszkodzenia tych brył.

4 pozostałe przy życiu sadzonki brzozy ciemnej tuż przed i po przesadzeniu z mikrodoniczek do większych doniczek

2021-08-13. Brzózki ciemne w kolejności "odpalania" czyli rozwijania liści (skala mniej więcej zachowana).


2021-09-01. Ten rok był stosunkowo mokry i niezbyt ciepły. Zwłaszcza w sierpniu prawie cały czas padało i było zimno. Zauważyłem, że, być może dzięki temu, wiele drzew, które do tej pory słabo sobie radziły, ruszyło z kopyta ze wzrostem. Przykładem mogą być orzechy włoskie i mały orzech czarny, topole 'Serotina' i 'Purple Tower', cypryśnik błotny czy kasztan jadalny a nawet buki. Ale drzewa, które zdecydowanie najbardziej "odjechały" to skrzydłorzech kaukaski (spycha orzecha włoskiego), dąb błotny, topola balsamiczna, platan, jesion pensylwański, obie metasekwoje chińskie, cypryśnik błotny oraz większość drzew iglastych.

W tym roku wiele drzew bujnie rozrastało się. Poza skrzydłorzechem, kłękami i topolami
były to m.in. metasekwoja chińska i cypryśnik błotny (na zdj.), którym tegoroczna wilgoć
najwyraźniej bardzo się spodobała.
Liść topoli 'NE-42' - jeden ze zwiastunów zlbliżającej się jesieni...

2021-09-13. Chciałem dziś przesadzić poza obręb OgroBotka topolę czarną, która chyba dożywa swoich dni - pozostało już jej zaledwie kilka ulistnionych gałązek. Okazało się, że system korzeniowy drzewka został praktycznie cały zjedzony przez gryzonie (karczowniki?). Pozostało jej tylko kilka małych korzonków wypuszczonych tuż nad obgryzioną częścią korzenia głównego. Posypałem całość systemu korzeniowego rhizoponem, zasypałem z powrotem do ziemi, podlałem, opalikowałem - nic więcej nie można było zrobić. Topola prawie na pewno nie przeżyje.

2021-09-19. Topola czarna nadal więdnie - to już prawie na pewno jej koniec. Drzewo dołącza tym samym do 4 innych, które zakończyły żywot w tym roku: czereśni, wiśni, kasztana jadalnego i topoli kanadjskiej 'Robusty'. Teraz jestem pełen obaw o grubego miłorzęba, który przez cały sezon nie zdołał rozwinąć do końca liści (niezbyt liczne, wszystkie małe). Jak zwykle bardzo słabo radzi sobie największy jarząb szwedzki, najmniejszy - nieco lepiej, średni - całkiem nieźle. Natomiast bardzo pozytywnie zaskoczyły na pewno do tej pory chorujące topola deltoidalna 'Purple tower' i kanadyjska 'Serotina Aurea' oraz buki.

2021-10-21. I za to właśnie kocham jesień!


2021-11-01. Więc chodź, pomaluj mi świat na żółto i na niebiesko :).!


2021-11-17. Jeszcze tylko 4 nie zimozielone drzewa mają liście; są to: ambrowiec amerykański, modrzew eurojapoński, cypryśnik błotny i wierzba płacząca. Szczególnie dużo i to pięknie bordowoczerwonopomarańczowożółto zabarwionych liści ma ambrowiec. U pozostałych drzew pozostały tylko ich resztki.

Na zdjęciach 3 z 4 ostatnich drzew nie zimozielonych drzew, które jeszcze mają liście:
ambrowiec amerykański, modrzew eurojapoński i cypryśnik błotny.

2021-11-20. Jesień, choć późno, dopadła uzyskanych w tym roku ze sztobrów sadzonek brzóz ciemnych. I jak piękne dopadła! Widać, że drzewka są już zdrewniałe i przygotowane do zimy.


Tego samego dnia, 2 z 4 sadzonek wysadziłem z doniczek do gruntu. Są to pierwsze i trzecie drzewko w kolejności pojawienia się liści.

PODSUMOWANIE 2021 r.

Rok ten kończymy z 245 drzewami i krzewami (w tym 205 drzew) na ogrodzonym terenie, zgromadzonymi w 129 gatunkach (109 gatunków drzew). OgroBotek wzbogacił się o siewki klonu jaworu (wysadzony z doniczki "klonik Magduni") i klonu zwyczajnego oraz sadzonki topoli kanadyjskiej i sumaka z Rychwałdu. Uschły natomiast dwie topole (jedna z 'Robust' od Ernesta i podgryziona przez karczowniki topola czarna), kasztan jadalny, czereśnia i wiśnia.

Ten rok większość naszych drzew może zaliczyć do zdecydowanie udanych, a niektóre - do wręcz rewelacyjnych. Mam tu na myśli zwłaszcza orzechy szare i czarne, kłęki, bożodrzewy i topole balsamiczne. Drzewa o złożonych liściach zanotowały rekordowe, 1.5-2m przyrosty. Wrażenie robią zwłaszcza bardzo grube i niesamowicie długie roczne przyrosty kłęków i orzechów szarych. Najbardziej jednak zaskakuje "rakietowe odpalenie" mniejszego orzecha czarnego. Przez wiele lat był bardzo rachityczny i stał ze wzrostem a teraz "wystrzelił do nieba" przyrastając 1.63m czyli o 73%. Topole balsamiczne natomiast odnotowują rekordowe przyrosty bezwzględne (nawet 2.5m!). Najsłabiej w tym roku radziły sobie jedna z topól włoskich, dereń jadalny z Rychwałdu, duży miłorząb (nie rozwinął nawet w pełni liści; przez cały sezon utrzymywały się małe i niezbyt liczne), jeden kasztanowiec biały, jeden buk pospolity oraz daglezja zielona z Rychwałdu - wszystkie te drzewa nie odnotowały żadnego (lub nawet ujemny) przyrostu. Tradycyjnie słabo jarząby szwedzkie, zaskakująco słabo - jedna z topól włoskich i kasztan jadalny.

Na uwagę zasługuje mała w tym roku ilość szkodników (zwłaszcza łysików i hurmaków ale też smerkuna) - widać więc, że ubiegłoroczne opryski zrobiły swoje. Zaobsertwowałem jeden nowy typ szkodnika - ciekawie wyglądającą bawełnicę korówkę na jesionie pensylwańskim. Moją uwagę zwróciło też pewne dziwne zjawisko, mianowicie zamieranie pojedynczych gałęzi na topolach włoskich i tulipanowcu.

Zarówno pod względem osiągniętej końcowej wysokości jak i bezwzględnego przyrostu tejże zdecydowanie dominują topole. Z nowych, tzn. posadzonych w 2015 r. i później drzew, najwyższa jest mierząca 11.7m, przywieziona z Rychwałdu topola biała. Na drugim miejscu są ex aequo dwie mierzące po 10.4m topole balsamiczne (przy garażu i w OgroBotku). Tuż za nimi, z zaskakująco wysokim wynikiem wynoszącym 10.1m znalazła się jedna z brzóz brodawkowatych. Tym samym wiąz Magduni znalazł się na 5. miejscu (9.5m) przed modrzewiem eurojapońskim (9.4m), platanem "Olbrzymem" (9.3m) i dwiema kolejnymi brzozami (9.3m, 9.0m). Prawdopodobnie ponad 9m mają też osiki ale nie udało mi się ich dokładnie zmierzyć. Warto zauważyć, że rok temu nie mieliśmy żadnego "nowego" drzewa, które osiągnęłoby granicę 10m; teraz takich drzew jest 4, a jedno z nich - topola biała - zbliża się nawet do 12m. Drzew w przedziale [9m, 10m) mamy prawdopodobnie aż 8. Także pod względem bezwzględnego rocznego przyrostu wysokości absolutnie królują topole, z których 4 przyrosły co najmniej 2m. Największy, bo aż 2.5m przyrost odnotowała topola balsamiczna w OgroBotku. Następne były topola włoska przy garażu (+2.1m), rekordowa topola biała (+2m) i topola balsamiczna przy garażu (+2m). Ale uwaga! 2m i większe przyrosty odnotowały także mały klon srebrzysty (+2.15m) i bożodrzew gruczołkowaty (+2m). Większy kłęk przyrósł o 1.9m. Kolejne miejsce to kompletne zaskoczenie, skłaniające mnie nawet do zastanowienia czy nie wkradł się tu jakiś błąd - mianowicie najwyższa brzoza brodawkowata urosła aż o 1.9m! Dalej mamy orzecha szarego z przyrostem 1.75m, dwie topole balsamiczne przy garażu otrzymane ze sztobrów z Rychwałdu (+1.75m, +1.7m), "rachityczny" dotąd orzech czarny (+1.63m) i mały kłęk kanadyjski (+1.5m). Wiąz Magduni w tym roku przyrósł tylko o 0.85m, wyraźnie dając się wyprzedzić rywalizującej z nim topoli balsamicznej (+2m). Zakresy wysokości nowych drzew i ich ilości w poszczególnych zakresach przedstawia poniższa tabela:

Zakres wysokości
(m)
Ilość drzew
11+1
10+3
9+7
8+3
7+5
6+8
5+13
4+21
3+34

Zakres przyrostu
wysokości (m)
Ilość drzewUwagi
2.5+1topola bals. w OgroBotku
2.0+5klon srebrz., topole wł., biała, bals., bożodrzew
1.5+7kłęki, brzoza, orzech czarny i szary, topole bals.
1.0+19

Jeśli chodzi o obwód pnia, to w tym roku the winner is... Wiąz Magduni! Drzewo osiągnęło 48cm obwodu i tym samym o 2cm wyprzedziło topolę balsamiczną przy garażu (46cm). Dalsze miejsca zajmują modrzew eurojapoński i platan (45cm), modrzew japoński (43cm), topola balsamiczna w OgroBotku i sosna pospolita (43cm) oraz skrzydłorzech kaukaski (42cm). Pod względem bezwzględnego rocznego przyrostu obwodu pnia zdecydowanie wygrały dwie duże topole balsamiczne z wynikiem +13cm! Na kolejnych miejscach, choć z dużą stratą, uplasowały się Wiąz Magduni i skrzydłorzech kaukaski (+9cm) a następnie topola balsamiczna z Rychwałdu, metasekwoja i tulipanowiec (+8cm). Zakresy obwodów pnia nowych drzew i ich ilości w poszczególnych zakresach przedstawia poniższa tabela:

Zakres obwodu
pnia (cm)
Ilość drzew
45+4
40+4
35+4
30+7
25+13
20+18

Zakres przyrostu
obwodu pnia (cm)
Ilość drzewUwagi
10+3topole bals.
7+11skrzydł., wiąz szyp., metasekw., tulip., surmia bign., sosna posp.
5+23

Po raz kolejny topola biała jest najwyższym nowym drzewem w OgroBotku.
Ten rok kończy ona z wysokością 11.7m.
Liderką natomiast przyrostu wysokości jest w tym roku topola balsamiczna z OgroBotka.
Drzewo przyrosło aż o 2.5m!

Po topolach, jednymi z drzew, które najbardziej urosły w tym roku są drzewa o dużych, pierzastych liściach, pochodzące z Ameryki Północnej i Azji:

Liderem wśród nich jest bożodrzew gruczołkowaty,
który w tym roku przyrósł równe 2m!
Tylko 10cm mniej, czyli o 1.9m przyrósł natomiast
kłęk kanadyjski.

Rachityczny przez lata orzech czarny w tym roku
"wystrzelił" w górę o 1.63m.
Podobnie duże przyrosty (+1.75m i +1.45m) zanotowały orzechy szare.

Platan Olbrzym osiągnął wysokość 9.3m, a jego obwód pnia wynosi 44.5cm (przy zieni 65.5cm!).
Drzewo wytworzyło w tym roku olbrzymią ilość owocostanów.