ATLAS DRZEW POLSKI - publikacja na podstawie niniejszej strony
ATLAS DRZEW POLSKI - wydanie 2
Ostatnia
modyfikacja:
2013-06-30

Krzew o kolczastych liściach

Licznik odwiedzin:

Oczywiście, że nie ostrokrzew :) Zagadka została rozwiązana - chodziło o mahonię ostrolistną (Mahonia aquifolium). Rozwiązanie nadesłała na forum ogrodniczym serwisu Ogrodnik Pani Kamila Szlązkiewicz - raz jeszcze wielkie dzięki!

Poniżej treść zagadki (zdjęcia i opisy poszczególnych elementów drzewa przeniosłem na stronę z opisem mahonii ostrolistnej)

Witam, chciałem prosić o pomoc w określeniu następującego gatunku. Jest to niezbyt wysoki, zimozielony krzew. Określenie "zimozielony" nie jest zresztą dokładne, bo na zimę liście choć nie opadają, to jednak przebarwiają się przybierając ciemnny, zielonoczerwonawy odcień. Liście są bardzo charakterystyczne, ponieważ posiadają wyraźne, ostre kolce, a sama blaszka jest bardzo sztywna i skórzasta. Kolor liści z góry jest ciemnozielony, od spodu jaśniejszy, matowozielony z różowoczerwonym nerwem głównym. Liście są obustronnie nagie. Kolce i skórzastość liści przemawiają za ostrokrzewem kolczastym, jednak ostrokrzew kolczasty ma liście pojedyncze, ustawione skrętolegle. Również kwiaty ostrokrzewu kolczastego są zupełnie inne. Będę wdzięczny za wszelką pomoc; mój adres mailowy to mailto:nk4pgpl@gmail.com.
Pozdrawiam, Piotrek

P.S. Przy okazji zapraszam na stronę główną mojego serwisu poświęconego drzewom.