ATLAS DRZEW POLSKI - publikacja na podstawie niniejszej strony
ATLAS DRZEW POLSKI - wydanie 2
Ostatnia
modyfikacja:
2013-06-30
Systematyka:
ROŚLINY / NACZYNIOWE / NASIENNE / NAGONASIENNE / IGLASTE / SOSNOWCE /
SOSNOWATE / Jodła / pospolita - kaukaska - olbrzymia - szlachetna - kalifornijska - ...
Licznik odwiedzin:
Roślina (bardzo) światłolubna Roślina (bardzo) mało higrolubna Roślina (bardzo) mrozoodporna
GATUNEK
Jodła kalifornijska
(Abies concolor)
ang. White Fir, Concolor Fir, Colorado Fir
inne nazwy: jodła jednobarwna
Podobne gatunki:
Jodła olbrzymia
Jodła pospolita
Jodła kaukaska
Gatunek obcy
(Ameryka Północna)
Drzewo iglaste
zimozielone
Pokrój stożkowato-kolumnowy
H: 25-60m
Φ: 1.5(2)m
Długość życia:
300-400(500) lat
Tempo wzrostu:
małe
Biotop:
górskie lasy iglaste
Kwiaty:
1-p., wiatrop.
IV
Dekor.:
igły!!, szyszki
Jodła kalifornijska
Cechy charakterystyczne:
(różnice w stosunku do jodły pospolitej)
Długie igły szablasto wygięte
w górę
(tworzące rozszerzoną literę U),
rozmieszczone gęściej,
matowo szarozielone lub niebieskawe.
 

█ Zapraszam na swoją nową stronę Rejestr Polskich Drzew Pomnikowych (https://www.rpdp.hostingasp.pl), na której znajdą Państwo najbardziej aktualne dane dotyczące rekordowych drzew w Polsce. Strona ma charakter otwarty - każdy może się zarejestrować i po zalogowaniu dodawać do bazy "swoje" drzewa wraz z ich pomiarami oraz zdjęciami. Bez zalogowania program pracuje w trybie "tylko odczyt" - dodawanie wpisów (także ich modyfikacja i usuwanie) nie jest możliwe, jednak bez przeszkód można przeglądać zgromadzone w bazie dane.

Uwaga. Poniżej ograniczono się głównie do wskazania najistotniejszych różnic pomiędzy omawianą tu jodłą kalifornijską, a podobną do niej, jednak częściej występującą w Polsce jodłą pospolitą, której szczegółowy opis został zamieszczony oddzielnie.

Jodła kalifornijska, zwana inaczej jednobarwną, zasiedla naturalnie górskie obszary południowo-zachodniej części Ameryki Północnej. To duże, zimozielone drzewo iglaste osiąga w swojej ojczyźnie 25-60m wysokości (w Europie do 40m) i 2m średnicy pnia. Pokrój jodły kalifornijskiej jest zbliżony do występującego u jodły pospolitej - posiada ona m.in. wyniosłą, wąską koronę i zaokrąglony wierzchołek. █ Jak podaje strona Monumental Trees, najwyższa jodła kalifornijska w Europie rośnie w Lunteren w Holandii i mierzy 28.0m (LG, 2010, laser). Więcej informacji na temat rekordowych drzew - patrz dodatek Rekordy. Najlepsza cecha rozpoznawcza jodły jednobarwnej i równocześnie najistotniejsza różnica w stosunku do jodły pospolitej jest związana z kształtem igieł. Otóż igły Abies concolor są mocno, szablasto wygięte ku górze, przez co tworzą jak gdyby rozszerzoną literę U. Są one też gęściej rozmieszczone i grubsze, dzięki czemu mimo, że dłuższe (2.5-6cm), wydają się znacznie bardziej masywne. Kolor igieł jest szarozielony lub niebieskawy i podobny z obu stron (stdą nazwa - jednobarwna). Stojące, walcowate szyszki jodły kalifornijskiej mają 6-12cm długości, a ich początkowo zielony kolor podczas dojrzewania zmienia się na purpurowy lub brązowy. Drewno jodły jednobarwnej jest miękkie, słabe i nietrwałe, używane czasem do produkcji papieru oraz rozmaitych opakowań. Drzewo to znajduje głównie dekoracyjne zastosowanie, w USA stanowi także bardzo popularne drzewko bożonarodzeniowe. Wyciągi z igieł jodły jednobarwnej są używane do produkcji wielu leków (np. na reumatyzm). W Europie jodła kalifornijska należy do rzadkości, najczęściej można ją spotkać w parkach (niestety nielicznych).

Jodła jednobarwna jest bardzo blisko spokrewniona z jodłami olbrzymią (A. grandis) i meksykańską (A. mexicana). Gatunek ten dzieli się przeważnie na dwa podgatunki: Abies concolor subsp. concolor - podgatunek podstawowy oraz Abies concolor subsp. lowiana - tzw. jodła Lowa. Pierwszy z podgatunków występuje na typowo górskich terenach (1700-3400 m n.p.m) i charakteryzuje się dużą mrozoodpornością (do ok. -45 °C). Dorasta on do 25-35m wysokości i wykształca igły długości 3.5-6cm. Z kolei zasiedlająca nieco niżej położone obszary (900-2700 m n.p.m.) jodła Lowa jest mniej mrozoodporna (do ok. -30 °C) i wyższa - osiąga 40-60m wysokości, a jej nieco krótsze igły mają długość 2.5-5cm.

Gatunek tolerancyjny w stosunku do siedliska, mrozoodporny, najbardziej spośród jodeł odporny na suszę i zanieczyszczenia powietrza, preferujący otwarte, nasłonecznione stanowiska (światłożądny) oraz lekkie, piaszczyste gleby o małej lub średniej wilgotności, neutralne lub lekko kwaśne.

Młoda kora jodły kalifornijskiej Kora jodły kalifornijskiej
Igły jodły kalifornijskiej
Igły jodły kalifornijskiej

  Więcej...