ATLAS DRZEW POLSKI - publikacja na podstawie niniejszej strony
ATLAS DRZEW POLSKI - wydanie 2
Ostatnia
modyfikacja:
2013-06-30
Systematyka:
ROŚLINY / NACZYNIOWE / NASIENNE / OKRYTONASIENNE / (ROSOPSIDA) / SANDAŁOWCE / SANDAŁOWCOWATE - JEMIOŁOWATE - ...
Licznik odwiedzin:
RODZINA
JEMIOŁOWATE
(VISCACEA)
Zawiera:
ok. 450 gatunków
w tym rodzimych w Polsce:
1
Rodzaje:
Jemioła (Viscum)
...

Cechy charakterystyczne:
♦ (Pół)pasożytniczy tryb życia (większość gatunków).
♦ Nasiona bez twardej osłony.
 

█ Zapraszam na swoją nową stronę Rejestr Polskich Drzew Pomnikowych (https://www.rpdp.hostingasp.pl), na której znajdą Państwo najbardziej aktualne dane dotyczące rekordowych drzew w Polsce. Strona ma charakter otwarty - każdy może się zarejestrować i po zalogowaniu dodawać do bazy "swoje" drzewa wraz z ich pomiarami oraz zdjęciami. Bez zalogowania program pracuje w trybie "tylko odczyt" - dodawanie wpisów (także ich modyfikacja i usuwanie) nie jest możliwe, jednak bez przeszkód można przeglądać zgromadzone w bazie dane.

  Systematyka 

Rodzina rzędu sandałowców (Santalales). Obejmuje 7-8 rodzajów, w tym około 450 gatunków (w tym 1 w Polsce).
█ W systemie APG II rodzina jemiołowatych (Viscacea) nie istnieje, a jej gatunki są włączone do rodziny sandałowcowatych (Santalaceae).

  Główni przedstawiciele i ich cechy morfologiczne

Rodzina jemiołowatych zawiera niewielkie, zimozielone krzewy liściaste (pół)pasożytujące zazwyczaj na gałęziach drzew. Dzięki zielonym częściom (liście, pędy) prowadzą one proces fotosyntezy, ale wodę i substancje mineralne pobierają z tkanek rośliny-gospodarza. Służą do tego specjalne korzenie penetrujące powierzchniowe warstwy ciała żywiciela. Jemiołowate występują praktycznie na całym świecie, a ich największa koncentracja ma miejsce w strefie tropikalnej. Głównym i najbardziej znanym przedstawicielem jemiołowatych jest oczywiście jemioła (Viscum) - rodzaj zimozielonych krzewów rosnących na drzewach, posiadających kulisty pokrój oraz sztywne i skórzaste liście. W Polsce jedynym rodzimym gatunkiem jemioły jest jemioła pospolita (Viscum album). Zimozielone liście jemiołowatych są często grube i skórzaste. Ich kwiaty są drobne, a nasiona często nie posiadają twardej osłony.


Jemiołowate to rodzina zawierająca rośliny (pół)pasożytujące na innych roślinach,
w tym głównie na drzewach. Najważniejszym ich przedstawicielem jest rodzaj jemioła
(na zdjęciu jemioła pospolita porastająca topolę kanadyjską).