ATLAS DRZEW POLSKI - publikacja na podstawie niniejszej strony
ATLAS DRZEW POLSKI - wydanie 2
Ostatnia
modyfikacja:
2019-01-04
Systematyka:
ROŚLINY / NACZYNIOWE / NASIENNE / OKRYTONASIENNE / MAGNOLIOWE / MAGNOLIOWCE /
MAGNOLIOWATE / Magnolia / pośrednia - ...
Licznik odwiedzin:
Roślina (bardzo) światłolubna Roślina umiarkowanie higrogrolubna Roślina (bardzo) wrażliwa na mróz
GATUNEK
Magnolia pośrednia
(Magnolia x soulangiana)
ang. Saucer magnolia
inne nazwy: magnolia Soulange'a
Podobne gatunki:
- brak -
Sztuczny
mieszaniec

(Francja)
Krzew (drzewo) liściasty
zrzucający liście
na zimę
Pokrój rozłożysty
H: 3-6(8)m
Φ: 0.2-0.3(0.5)m
Długość życia:
100-200 lat
Tempo wzrostu:
małe
Biotop:
-brak-
Kwiaty:
obupłc., owadop.
III/IV-VI/V
Dekor.:
kwiaty!!!
Magnolia pośrednia
Cechy charakterystyczne:
♦ Małe drzewko liściaste o niskim,
często bardzo rozłożystym pokroju.
♦ Pąki gęsto, szaro owłosione,
kwiatowe bardzo duże.
Wielkie, niezwykle efektowne,
biało-różowo-purpurowe kwiaty podobne do tulipanów
(pojawiają się bardzo licznie przed rozwojem liści).
 
Ciekawostki:
♦ Magnolia pośrednia jest powszechnie uważana za najpiękniejszy gatunek magnolii.
 

█ Zapraszam na swoją nową stronę Rejestr Polskich Drzew Pomnikowych (https://www.rpdp.hostingasp.pl), na której znajdą Państwo najbardziej aktualne dane dotyczące rekordowych drzew w Polsce. Strona ma charakter otwarty - każdy może się zarejestrować i po zalogowaniu dodawać do bazy "swoje" drzewa wraz z ich pomiarami oraz zdjęciami. Bez zalogowania program pracuje w trybie "tylko odczyt" - dodawanie wpisów (także ich modyfikacja i usuwanie) nie jest możliwe, jednak bez przeszkód można przeglądać zgromadzone w bazie dane.

Krzew lub małe drzewko liściaste o krótkim, nisko rozgałęzionym pniu i luźnej, często bardzo rozłożystej koronie. Jak ogólnie wiadomo, głównym wyróżnikiem magnolii są ich piękne wielkie kwiaty podobne do tulipanów. Co ciekawe, kwiaty te należą do najstarszych i najbardziej prymitywnych spośród wszystkich roślin okrytozalążkowych. Tak samo zresztą, jak same magnolie, które wraz z tulipanowcami przeżywały swój rozkwit przed około 50 milionami lat. U magnolii Soulange'a płatki korony (dokładniej listki okwiatu - patrz opis kwiatów) od wewnątrz są białe, od zewnątrz zaś rożowo lub purpurowo nabiegłe. Kwiaty zakwitają przed rozwojem liści, a ponieważ są tworzone wyjątkowo licznie, gęsto obsypane nimi bezlistne drzewa wyglądają wręcz oszałamiająco.

Magnolie bywają czasami nazywane "kapryśnymi arystokratkami". Ma to związek z ich dużymi wymaganiami glebowymi oraz wrażliwością na szereg niekorzystnych czynników takich jak mróz, susza, zanieczyszczenia powietrza itp. Rzeczywiście, czasami trudno im dogodzić. Biorąc jednak pod uwagę doznania natury estetycznej towarzyszące przebywaniu w pobliżu kwitnących magnolii, poniesiony trud w pełni się opłaca. Potwierdzeniem tego niech będzie fakt, że sztucznie wyhodowana prawie 200 lat temu magnolia pośrednia jest dziś jedną z najpopularniejszych i najbardziej cenionych roślin ozdobnych, uprawianych w wielu regionach całego świata, w tym także w Polsce. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom jest często sadzona nie tylko w parkach i ogrodach, ale także, a może nawet przede wszystkim w przydomowych ogródkach.

  Systematyka 

Najczęściej uprawiany gatunek magnolii w Polsce. Jest sztucznie wyhodowanym mieszańcem powstałym ze skrzyżowania magnolii nagiej (M. denudata) i magnolii purpurowej (inaczej magnolii liliowatej - M. liliiflora). Charakteryzuje się wielką różnorodnością form i posiada bardzo dużą ilość odmian ozdobnych. Do najważniejszych należą: odm. miła 'Ambilis' z prawie całkiem białymi kwiatami, zakwitającymi wcześniej niż u innych odmian, odm. okazała 'Speciosa' z dużymi, późnymi kwiatami o charakterystycznie przeginających się w dół tepalach, odm. Lenne'go 'Lennei' z najciemniejszymi i najpóźniejszymi kwiatami oraz błyszcząco ciemnopurpurowymi pąkami.
█ Magnolia pośrednia została wyhodowana około 1820 r. we Francji.

  Występowanie / Zastosowanie

Zasięg. Najpopulariejszy gatunek magnolii, uprawiany praktycznie na całym świecie (poza terenami o chłodnym klimacie). Biotop. Drzewo występujące wyłącznie w sztucznych nasadzeniach. Preferencje. Magnolie są roślinami bardzo wymagającymi. Rosną dobrze tylko na żyznych i głębokich, najlepiej próchnicznych glebach o lekko kwaśnym odczynie oraz na nasłonecznionych lub co najwyżej półcienistych stanowiskach. Są mało odporne na suszę, wrażliwe zanieczyszczenia powietrza, bardzo źle znoszą przesadzanie, ale ich największym wrogiem, zwłaszcza w przypadku młodych osobników, są niskie temperatury. Szczególnie niebezpieczne są mroźne zimowe wiatry oraz wiosenne przymrozki (patrz także Inne informacje). Należy zatem starać się sadzić magnolie w miarę możliwości w jak najbardziej osłoniętych od wiatru miejscach, a na zimę dodatkowo zabezpieczać je przez kopczykowanie korą, owijanie specjalnymi foliami itp. Starsze drzewa stają się bardziej mrozoodporne, jednak w czasie dużych mrozów ich pąki w dalszym ciągu mogą przemarzać. Długość życia i tempo wzrostu. Drzewo krótkowieczne do średnio długo żyjącego, wolno rosnące. Osiąga wiek 100-200 lat. Zastosowanie. Jedno z najbardziej popularnych i cenionych drzew ozdobnych świata, sadzone często w przydomowych ogródkach, w ogrodach, parkach itp. Pąki i kora są wykorzystywane w ziołolecznictwie.

Pokrój magnolii pośredniej

  Pokrój / Korzenie

Krzew lub małe, niskopienne drzewko liściaste o krótkim pniu i szerokiej, luźnej koronie. Rozmiary. Wysokość 3-6(8)m. Średnica (pojedynczego) pnia 0.2-0.3(0.5)m. Szczegóły pokroju. Pień krótki, nisko rozgałęziony, często wielokrotny. Korona niskorozłożysta, zwykle szersza niż wyższa, luźna. Konary stosunkowo grube, dosyć rzadko rozstawione. Korzenie. Korzenie główne mięsiste i stosunkowo mocne, rosną płasko na dość dużej głębokości, boczne wyjątkowo kruche i delikatne, bardzo źle znoszą przesadzanie oraz zbyt głębokie sadzenie. System korzeniowy magnolii powinien być zabezpieczany przed wysychaniem i przemarzaniem poprzez ściółkowanie lub obsypywanie korą.


Magnolia pośrednia to małe, nisko rozgałęzione
drzewko liściaste o szerokiej i luźnej koronie.
Pąk kwiatowy magnolii pośredniej
Pąki magnolii pośredniej
są pokryte gęstym i długim,
szarym owłosieniem.

  Więcej...  

  Kora / Pędy i pąki

Kora matowoszara do brunatnawoszarej, gładka, posiadająca poziome, kreskowate przetchlinki. Młode pędy grube, zielonkawoszare do brunatnoszarych. Pąki bardzo gęsto i długo, szaro owłosione, okryte jedną lub dwiema łuskami, liściowe niewielkie, jajowate, boczne odstające od pędu, kwiatowe wąskojajowate, znacznie większe od liściowych.

  Liście

Blaszkowate, pojedyncze. Blaszka odwrotnie jajowata, na końcu lekko rozszerzona i krótko zaostrzona, u nasady klinowata, długości 10-15(20)cm, całobrzega, obustronnie zielona, z wierzchu naga, od spodu lekko owłosiona, z wyraźnym unerwieniem, gruba i dość sztywna, w dotyku wydaje się skórzasta. Ustawienie: skrętoległe na ogonkach. Okres występowania: IV/V-X. Liście rozwijają się dość późno - z końcem kwietnia, czyli podczas przekwitania kwiatów. Jesienią przebarwiają się na kolor żółtawy lub żółtozielony.


Liście magnolii
pośredniej
rozwijają się
w czasie
przekwitania
kwiatów.

→→
Odwrotnie jajowata
blaszka liściowa jest
gruba i dość sztywna
w dotyku.

→→→
Jesienią liście
przebarwiają się
na żółtozielono.
Młode liście magnolii pośredniej Liście magnolii pośredniej Jesienne liście magnolii pośredniej


Kwiaty magnolii pośredniej Kwiaty magnolii pośredniej
Kwiaty magnolii pośredniej
Magnolia Soulange'a jest znana ze swoich przepięknych kwiatów,
zakwitających licznie wczesną wiosną, przed rozwojem liści.

  Kwiaty

Kwiaty stanowią największą ozdobę każdego gatunku magnolii. Kształtem przypominają one tulipany, są jednak od nich zdecydowanie większe i bardziej efektowne. Są obupłciowe i owadopylne, a ich zapylaniem zajmują się... chrząszcze. U magnolii Soulange'a kwiaty tworzą się wyjątkowo licznie i zakwitają wczesną wiosną, na długo przed rozwojem liści. Są jednymi z największych kwiatów tworzonych przez drzewa - ich średnica waha się pomiędzy 10-20cm, a długość wynosi 5-12cm. W odróżnieniu od niektórych innych gatunków magnolii, nigdy nie są one poziomo rozpostarte, a tym bardziej odwinięte ku dołowi (jak np. u magnolii parasolowatej czy gwiaździstej). Białe od wewnątrz płatki korony (dokładniej: listki okwiatu - patrz niżej) z zewnątrz są różowopurpurowe, przy czym intensywność tego koloru zmienia się od białego na górze płatków do ciemnoróżowego (purpurowego) u ich podstawy. Kwiaty wyrastają pojedynczo lub parami na końcach pędów (rzadziej na ich bokach) i są wzniesione do góry. Pachną bardzo przyjemnie. Okwiat składa się z 9 tzw. listków okwiatu, którymi są identyczne w tym przypadku działki kielicha i płatki korony. Wewnątrz kwiatu występują bardzo liczne grube i masywne pręciki oraz wiele słupków. Wszystkie te elementy są osadzone na mocno wydłużonym (nawet do 5cm) dnie kwiatowym utworzonym z dużej liczby zalążni. Okres kwitnienia: IV-IV/V (przed rozwojem liści). Kwiaty magnolii pośredniej zakwitają stosunkowo wcześnie - zwykle już na początku kwietnia. Ponieważ są one duże i tworzone wyjątkowo licznie, bezlistne jeszcze drzewo wygląda w tym okresie wyjątkowo efektownie. Czas kwitnienia jest długi; kwiaty utrzymują się na drzewie nawet po pełnym rozwinięciu liści (do maja).
█ Kwiaty magnolii są uważane za jedne z najprymitywniejszych wśród roślin okrytozalążkowych. Zawierają one grube i masywne pręciki wyrastające licznie z wydłużonego dna kwiatowego (więcej informacji na ten temat - patrz opis rodzaju magnolia).
█ Magnolia Soulange'a zakwita często już w drugim roku po posadzeniu!

  Więcej...  

Owoce magnolii pośredniej Owoce magnolii pośredniej

  Owoce i nasiona

Szyszkowate, podługowate owoce zbiorowe długości 8-12cm, złożone z wielu mieszków, z których każdy zawiera jedno lub dwa spłaszczone, czarne nasiona otoczone jaskrawoczerwoną osnówką. Nasiona łączą się z mieszkiem cienką, białą nitką. Okres dojrzewania owoców: IX-XI.

/ →→
Szyszkowate owocostany magnolii
składają się z mieszków zawierających
po 1 lub 2 pastylkowate nasiona .


  Drewno / Inne informacje

Drewno kremowobiałe do bladozielonego, regularnie słojowane, miękkie i trwałe, podobne do występującego u blisko sporewnionego z magnolią tulipanowca. Ze względu na nieduże rozmiary rośliny nie posiada większego znaczenia użytkowego. Inne informacje. █ Z moich obserwacji wynika, że magnolia pośrednia jest jednym z najbardziej wrażliwych na wiosenne przymrozki drzew (dotyczy to zwłaszcza młodych osobników). Temperatury rzędu -3°C występujące często na początku maja mogą powodować przemarznięcie wszystkich liści młodego drzewka w ciągu jednej nocy! █ Ze względu na kruche i delikatne korzenie magnolie bardzo źle znoszą przesadzanie. Po wrażliwości na mróz jest to druga rzecz, o której należy bezwzględnie pamiętać przy uprawie tych roślin. Magnolii nie przycina się. █ Zalecenia dotyczące sadzenia i uprawy magnolii zostały omówione na stronie poświęconej rodzajowi magnolia.


  Galeria zdjęć

Zobacz galerię...